למרות הצווים המנהליים הסותרים, הנער מיו"ש נעצר

אמש פורסם במהדורה המרכזית סיפורו של א', נער בן 15 מיו"ש שנגדו הוצאו שני צווים - אחד שמרחיק אותו מהשטחים ואחר שמחייבו לשהות בבית הוריו ביו"ש בלילות. לפנות בוקר עצרה אותו המשטרה בגין הפרת צו, אך בית המשפט החליט לשחררו. בתגובה המשטרה החליטה לערער למחוזי

קטין המתגורר ביו"ש ונדרש לעזוב את ביתו בצו מנהלי שהוצא נגדו יובא הבוקר (שישי) לדיון בהארכת מעצרו בבית השלום בפתח תקווה לאחר שהפר את הצו. אמש במהדורה המרכזית הבאנו את סיפורו של א', נער בן חמש עשרה וחצי שניצב מול שני צווים מנהליים סותרים. האחד קבע שעליו להתרחק מתחומי יהודה ושומרון בעוד שהשני קבע כי עליו להישאר במעצר בית לילי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות שידור הכתבה אמש נעצר לפנות בוקר הקטין בבית הוריו שבשומרון בגין הפרת צו. לבסוף השופטת דחתה את בקשת המעצר ושחררה את הקטין לביתו. המשטרה בתגובה, ערערה לבית המשט המחוזי.

בפועל דרשו הצווים את הוצאת הילד מחזקת הוריו כבר לפני שבועות, אולם בניגוד מוחלט לחוק הנוער הליך הוצאת הקטין מביתו לא זכה לליווי של גורמי הרווחה, עובדת סוציאלית או כל מעקב של שירותי המבחן הנדרשים על פי חוק. זאת, בעיקר בשל העובדה ששני הצווים שהוציא צה"ל בשיתוף עם שירות הביטחון הכללי הינם מנהליים ולא עוברים תחת הבקרה המשפטית האזרחית.

אולי נכון היה לנהוג אחרת

לאחר פנייתנו למערכת הביטחון, שבועות לאחר הוצאת הצווים, החליטה מערכת הביטחון לערב את גורמי הרווחה באזור מגוריו של הקטין. לטענת גורמים במערכת הביטחון נמצאה לו חלופה למעצר הבית הלילי, אולם עורך דינו של הקטין, חי הבר מטעם ארגון "חוננו", טען כי החלופה לא נעשתה בהסכמת הצדדים כמקובל, ולא העמידה מסגרת שעומדת בתנאים הנדרשים למקרה.

במערכת הביטחון החליטו להוציא את הצווים נגד הפעיל הימין הקטין בטענה שעל פי מידע מודיעיני המצוי בידיהם נשקפת ממנו מסוכנות של ממש. יש לציין כי בשנה האחרונה הוציאה מערכת הביטחון עשרות צווים מסוג זה נגד פעילי ימין, בהם צווי הרחקה מיהודה ושומרון, צווי מעצר בית ליליים, ואיסור על התקשרות עם פעילים אחרים, אולם המקרה הזה הוא ללא ספק יוצא דופן במורכבותו.

גורמים במערכת הביטחון ביקשו להדגיש גם אתמול כי יעילותם של הצווים אינה מוטלת בספק, שכן מאז החלה מערכת הביטחון להרחיק את הגורמים הקיצוניים מהשטח פחת דרמטית מספרם של אירוע הפשיעה הלאומנית והניסיונות להוציא פיגועים נגד אזרחים פלסטינים בשטחים.

אותו גורם הודה שבמקרה של הקטין הנ"ל נוצרה סיטואציה מעט שונה, שאולי נכון היה לנהוג בה אחרת, אולם לדבריו בשל הפרות קודמות של צו מנהלי לא היה מנוס מהוצאת הצווים הנוספים.