גולן: היו אמיצים נוכח עמדת הרוב

סגן הרמטכ"ל, שספג ביקורת חריפה בעקבות נאומו ביום השואה, נשא דברים בטקס סיום קורס קצינים וקרא למפקדים הטריים להביע עמדה גם אם היא שונה מהדעה הרווחת: "אומץ הלב אינו עניין של בחירה, אלא עניין של חובה עליונה"

(פלאש 90, גפן רזניק)

למרות שעמד בלב סערה ציבורית בעקבות דברים שנשא בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה, סגן הרמט"ל יאיר גולן לא מפחד להביע את דעתו. בטקס סיום קורס קציני יבשה שנערך היום (חמישי), נאם גולן בפני הצוערים והדגיש את חשיבות הנורמות וההגינות. "היו אמיצי לב נוכח אש אויב, נוכח דעה שונה, נוכח עמדת הרוב", אמר גולן.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"על ארבעה דברים הקצין עומד ואלו הם: על אומץ הלב, על היושר וההגינות, על האחריות והיוזמה ועל האדם", הוסיף האלוף. "לאיש הצבא, אומץ הלב אינו עניין של בחירה, אלא עניין של חובה עליונה. צרו סביבכם אווירה של הוגנות, בה שולטים כללים ברורים ונורמות אחידות. יושר והגינות הם הבסיס לאמון חיילים במפקדיהם".

בחודש מאי האחרון עורר האלוף גולן סערה לאחר שבנאום שנשא בטקס הממלכתי לציון יום השואה, השווה את התהליכים שמתרחשים היום בישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה בשנות ה-30. רבים במערכת הפוליטית מיהרו לגנות את דבריו. "רגע לפני שמכחישי השואה יהפכו מילים שגויות אלו לדגל, רגע לפני שחיילינו יושוו לנאצים חלילה בהכשר מגבוה", אמר שר החינוך נפתלי בנט. "סגן הרמטכ"ל שגה ועליו לתקן מיד".

למרות הגינויים, היו גם אלו שהתייצבו לצידו של גולן, כך למשל שר הביטחון דאז משה יעלון. "יש לי אמון מלא בסגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, לוחם ומפקד מוערך, ערכי ועתיר זכויות", אמר יעלון. "ההתנפלות עליו וההתלהמות כלפיו נוכח פרשנות מעוותת, במכוון, שניתנה לדברים שאמר - הן ניסיון נוסף במסע המדאיג והמטריד לפגוע פוליטית בצה"ל ובקציניו".

למרות הגיבוי, פרסם סגן הרמטכ"ל זמן קצר לאחר מכן הודעה בה הבהיר כי לא התכוון לבצע השוואה בין צה"ל ומדינת ישראל לבין גרמניה הנאצית של לפני 70 שנה. "ההשוואה אבסורדית ומשוללת כל יסוד, ולא הייתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני", לשון ההודעה.