אחרי הפיגוע: ליקויי אבטחה בשרונה מרקט

בשבוע האחרון בעלי העסקים בשרונה יצאו בקמפיין כדי להחזיר את הקונים לעשות קניות במתחם לאחר שמספר המבקרים שם צנח בשיעור חד. אלא ששבועיים אחרי הפיגוע, המצלמה הנסתרת מגלה שרוב השומרים במתחם אינם חמושים ובחלק מהמקרים ניתן להיכנס לשרונה מרקט ללא בדיקה ביטחונית

שבועיים חלפו מאז הפיגוע הרצחני בשרונה שגבה את חייהם של ארבעה בני אדם. אחרי ירידה של 50% במבקרים בשרונה מרקט, שוק האוכל הסגור במתחם שרונה, יצאה הנהלתו בקמפיין על מנת להחזיר את הלקוחות ומציעה 25% על כל המוצרים. אלא שלמרות המאמצים, תיעוד המצלמה הנסתרת חושף ליקויים במערך האבטחה במקום.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הקמפיין בו פתחו מנהלי המתחם, גויסו סלבריטאים שהובאו למקום כדי לעשות יחסי ציבור למקום ובעיקר לשדר עסקים כרגיל. אלא שבשאלת סידורי האבטחה, מתברר שהבודקים בכניסה לשרונה מרקט אינם נושאי נשק, ובמתחם כולו מסתובבים רק שני סיירים חמושים. זאת בניגוד להסדרי האבטחה בקניון עזריאלי הסמוך, שם בכניסות לקניון ישנו גם בודק ללא נשק, וגם מאבטח חמוש.

למרות המתיחות והמחסור בבידוק ביטחוני אינו מתריע את המבקרים. "אחרי גל הסקרנים, הייתה ירידה של יום יומיים וקצת התרוקן פה", אומר אבי, מדריך במרכז שרונה. "עכשיו זה מתמלא חזרה, וכך זה יהיה".

מסעדת מקס ברנר לאחר הפיגוע (רויטרס)

על פי שיחה עם נציג של חברת האבטחה של מתחם שרונה ושרונה מרקט, במקום מוצבים בודק ביטחוניים בכניסות ושני סיירים. הסיירים הינו חמוש ומסתובב בתוך המתחם ומחוץ למתחם. במסעדת "מקס ברנר", היכן שאירע הפיגוע, ניתן להיכנס למקום ללא כל בדיקה ביטחונית. בשרונה מרקט טוענים כי המקום מאובטח לפי נהלי המשטרה, שאינם מחייבים נשיאת נשק, וכי בכניסה למתחם כל אזרח מחויב לעבור בדיקה ביטחונית.

"צריך להסתכל על כל המתחם -גם הציבורי וגם הסגור, כמקשה אחת ולאבטח אותו בהתאם", אומר שלמה הר נוי, בעלים של קבוצת הביטחון "שדמה". היות כל שרונה מתחם אטרקטיבי, בטח בתקופת הרמדאן, צריך להיות מאובטח אחרת".

ממתחם שרונה נמסר בתגובה: "הן הסיור העירוני והן הסיור המשטרתי פועלים בכוחות מתוגברים בימים אלה. מדובר בפארק רחב ידיים ויש סיירים נוספים, והכל בהתאם להנחיות הביטחון".