בלעדי: הקולות ממבצע אנטבה נחשפים

בחודש הבא ימלאו 40 שנים לאחד המבצעים הנועזים בתולדות מדינת ישראל - "מבצע אנטבה". בהקלטות בלעדיות והיסטוריות שתיעדו את רגעי הדרמה, נשמעים קולותיהם של אנשי מגדל הפיקוח כשהמטוסים הישראליים נחתו, לצד ראיון מיוחד עם הטייס הצרפתי שהתעקש להישאר עם החטופים

הקלטות נדירות חושפות את רגעי הדרמה של מבצע אנטבה, מבצע החילוץ הישראלי ההיסטורי שהדהים את העולם ב-1976, לפני 40 שנה. ההקלטות ששודרו לראשונה הערב (חמישי) במהדורה המרכזית חושפות את הבלבול וחוסר האונים במגדל הפיקוח באנטבה ברגע נחיתת מטוסי החילוץ הישראליים, וגם ניתן לשמוע בהן את הפקח קורא למטוסי ההרקולס ומבקש מהם להזדהות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ברשת הקשר ניתן לשמוע את ההפתעה כשנחתו המטוסים. "מה קורה עם כלי הטיס שנחת על המטוס?" שאל נציג בקרת הקרקע. בתגובה ענו במגדל הפיקוח: "אני לא יודע מה קורה". שיחה כזו, ועוד אחרות, המעידות על מידת ההפתעה שבה היו שרויים אנשי שדה התעופה באנטבה, נקלטו כולן אצל אנשי יחידת ההאזנה - 8200 - שטסו במטוס הפיקוד, לא רחוק מהיעד.

"בנינו את התמונה האווירית באיזור, וידאנו שאין איום אווירי, שאף אחד לא גילה אותנו", סיפר אחד מחיילי היחידה, ממש עם חזרתו מהמבצע. "ישבנו על המגדל בזמן הנחיתה ודיווחנו בזמן אמת מה קורה במגדל. המגדל עונה 'אני לא יודע מה קורה'".

"כל שניים שלטו בשפה אחרת" (חדשות 2)

מרגע שנחתו שני מטוסי ההרקולס הראשונים, החליטו במגדל הפיקוח לכבות את אורות הנחיתה במסלול כדי להקשות על המטוסים הבאים לנחות. זה לא הפריע לשני ההרקולסים האחרונים לנחות, ולהתחיל את מבצע החילוץ. "קרוב ל-20 אנשי 8200 היו על מטוס הפיקוד,יחד עם קותי, 14 מתוכם שלטו כל שניים בשפה אחרת, רוסית, ערבית, סוואהילית", הסביר אבנר אברהם, היום אוצר התערוכה שמציגה על מבצע יונתן במרכז רבין - ובעברו איש מוסד.

עוד הצליח אברהם לאתר איש אחד נוסף שמעולם לא דיבר - מישל בקוס, קברניט מטוס איר פראנס החטוף שמיד לאחר הנחיתה בישראל תושאל על ידי שמעון פרס ויצחק רבין. לפני שבועיים בגיל 92 בביתו בניס שבצרפת, הוא הסכים לדבר ולא שכח את סורין הרשקו שנפצע במבצע ונותר משותק ועמו שמר על קשר במהלך השנים. " אינני מסוגל לבוא לישראל, אבל אני מקווה שתטפלו בסורין כל חייכם כדי להודות לו על הקורבן שהקריב", הוא אומר.