יעלון: "אתמודד על הנהגת המדינה"

שר הביטחון המודח נשא נאום נוקב ותקיף נגד הממשלה הנוכחית וקרא לעצור את מסע ההפחדה מפני שואה שנייה. "אין איום קיומי על ישראל", אמר יעלון. "ההנהגה עסוקה בליבוי יצרים". בליכוד מיהרו לתקוף: "הפך את עורו"

יעלון הכריז שירוץ לראשות הממשלה בבחירות הבאות: שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, הצהיר היום (חמישי) בכנס הרצליה על כוונתו להתמודד על ההנהגה - ומתח ביקורת חריפה במיוחד על ראש הממשלה נתניהו. בליכוד מיהרו להשיב אש: "הפך את עורו במהירות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בחודש שעבר התפטרתי מתפקידי", אמר יעלון. "בהודעתי הבהרתי כי אשוב לחיים הציבוריים. כוונתי היא להתמודד על ההנהגה בבחירות הבאות. החודשים האחרונים הוסיפו וחידדו עבורי את פערי התפישות ביני לבין ראש הממשלה".

"אם יש מה שמדיר שינה מעיניי, אלו לא משאיות הנשק העושות דרכן מסוריה ללבנון וגם לא ניסיונות אירן להפעיל טרור בזירות השונות בהן יש לישראל יכולת לטפל בעוצמה ובתחכום בזכות חיילים ומפקדים מצוינים", הוסיף יעלון. "אם יש משהו המדיר שינה מעיניי אלו הם הסדקים הנפערים בחברה הישראלית, כרסום שיטתי בערכים הבסיסיים, הניסיון לפגוע במפקדי צה"ל, בצה"ל עצמו - ובערכיו באופן המסכן את חוסנו".

"ההנהגה עסוקה בליבוי יצרים ובהפחדה" (קובי גדעון / לע"מ)

יעלון אף תקף בחריפות את ההנהגה הנוכחית, שלדבריו "הפכה למתלהמת במקום להמשיך ולבנות כאן חברת מופת, חברה שמייסדי הציונות ראו בחזונם". הוא אף אמר כי "אלפי פניות של אזרחים ישראלים מכל גווני הקשת, ודאי חברי ליכוד רבים מאוד, שמאסו במתרחש וחרדים לגורל המדינה, הבהירו לי שיש כמיהה לשינוי שמדינת ישראל זקוקה לשינוי כיוון ותקווה חדשה". לטענת יעלון, "יש כיום שאיפה חוצה מחנות של הרוב המכריע והשפוי במדינה לראות הנהגה ממלכתית. מדינת ישראל ואזרחיה ראויים להנהגה ממלכתית שתחדל לפעול בציניות ותזגזג חדשות לבקרים".

"להילחם בכל פגיעה בשלטון החוק"

"אנו ראויים למנהיגות שאינה נוקטת באופן קבוע בשיטות הלוזות של הפרד ומשול, והגרוע מכל מנהיגות שעסוקה בפילוג העם והחברה הישראלית כפי שקורה היום לנגד עינינו", אמר שר הביטחון לשעבר והתפנה למתוח ביקורת קשה במיוחד על נתניהו וממשלתו. "בלתי נסבל בעיני שההנהגה בישראל עסוקה בליבוי היצרים ובהפחדה בין יהודים לערבים, בין ימין לשמאל - ובין עדות שונות. כל זה כדי לשרוד בשלטון ולהרוויח עוד חודש או עוד שנה".

"תפקידה של ההנהגה הוא לחבר בין הצדדים בחברה, ולא לקרוע, להסית ולשסות", הוסיף יעלון. "אנו זקוקים להנהגה שאינה קוראת להרים יד על שופטי בית המשפט העליון. אפשר להתווכח ולחלוק על אקטיביזם שיפוטי, אך עלינו להילחם בכל פגיעה בשלטון החוק. אנו זקוקים למנהיגות שאינה חותרת לשעבד את התקשורת לטובת צרכיה ההישרדותיים, התקשורת בישראל חייבת להיות חופשית ולא מאוימת ולאפשר לכל בעלי הדעה לומר את דעתם ללא חשש כזה או אחר שירחף מעל ראשיהם".

בליכוד הגיבו בעוקצנות לדברי יעלון: "מה שרואים משם לא רואים מכאן". עוד מסרו במפלגה: "משעשע לראות באיזו מהירות יעלון הפך את עורו. רק לפני חודשים אחדים הוא אמר: 'אירן היא דאגה קיומית לישראל', היום בכנס הרצליה כשהפך לפוליטיקאי הוא אמר שאין דאגה קיומית לישראל. מה שרואים משם לא רואים מכאן".