מיוחד: תמונות ופרטי המבצע להשמדת מכ"ם חיזבאללה נחשפים

מכ"ם אחד בלבד של חיזבאללה שרד את המתקפה שנועדה להשמיד את האיומים על כלי השיט של צה"ל בעקבות הפגיעה בספינה הישראלית "אח"י חנית". במבצע משולב, שהובילה צוללת חיל הים, זוהתה המטרה על חופי לבנון. כאן בחדשות 2 Online אנו מביאים לראשונה את תמונות ופרטי הפעולה ממלחמת לבנון השנייה, שהסתיימה בהשמדה

"הפכנו מיורה - לכוונת" (דובר צה"ל)

זה היה אחד המהלכים הכואבים ביותר של חיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה, שנצרבו עמוק בתודעה הישראלית: ב-14 ביולי 2006, הצליח טיל ששוגר מחוף לבנון לפגוע בספינת חיל הים "אח"י חנית". ארבעה חיילי צה"ל נהרגו מהאש שפרצה בתאי המגורים - ונזק כבד נגרם לספינה. האיום החדש הזה הביא את צה"ל להבנה שיש לפעול להשמדת כלל מערך המכ"ם של חיזבאללה שעקבו אחרי ספינות חיל הים - מה שאכן קרה תוך זמן קצר. כמעט. עשור אחרי מלחמת לבנון השנייה, נחשפים בחדשות 2 Online תמונות ופרטים מהמבצע המשולב, מהים ומהאוויר, לאיתור ולהשמדת מכ"ם אחד שנותר אחרי נטרול כל המכ"מים שצה"ל הכיר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בחדרי השליטה, כבר חשבו שהצליחו להשמיד את כל המכ"מים של חיזבאללה שמנטרים את תנועת הכוחות הימיים של צה"ל מול חופי לבנון. אבל אז, ב-11 באוגוסט 2006, זוהה שידור חשוד נוסף מחופי לבנון. לאזור נשלחה צוללת של חיל הים כדי לברר את המקור לשידורים. "הבחנתי ברכב שנראה לי חשוד", משחזר בשיחה עם חדשות 2 Online אל"מ דורון, אז מפקד הצוללת וכיום מפקד שייטת צוללות בחיל הים. "הוא עמד בכביש שהתנועה בו דלילה והתחבא מאחורי צמחייה. סגרנו טווח כדי לראות אותו טוב יותר, והבחנו בצלחת לוויין על הגג שלו".

"יכולנו לדווח מהשטח אם הייתה פגיעה" (דובר צה"ל)

באמצעי התצפית הבחין צוות הצוללת כי על גג הג'יפ בעל החלונות הכהים ניצבת קופסה עם הכיתוב "TV". "העברנו מיד את המידע הזה לחוף כדי שכל מעגלי המודיעין ייסגרו", מתאר אל"מ דורון. אבל טיב השידורים עדיין לא הובהר לחלוטין. נדרשה עוד יממה של מעקבים כדי לקבוע בוודאות במה מדובר.

"גם למחרת הבחנתי ברכב, ואז כבר ראיתי מכ"ם מתחת ללוויין", מספר אל"מ דורון. "מיד דיווחתי למפקדה". עכשיו כבר היה ברור לכולם כי הג'יפ היה למטרה שיש להשמידה במהירות. תוך זמן קצר הוזנק מסוק קרב לאזור - וזה השמיד את הג'יפ באמצעות טיל מדויק. צוות הצוללת, שנותר עם העיניים על המטרה, אישר: "המטרה הושמדה".

"שיתוף הפעולה הטומע בתורת הלחימה" (דובר צה"ל)

המבצע הזה בפרט, ומלחמת לבנון השנייה בכלל, הביאו את חיל הים להבנה שתפקידן המסורתי של הצוללות, שהן כלי נשק חכם וקטלני נגד כלי שיט, השתנה. "התעוררנו למלחמה שבה ההרתעה הזו לא רלוונטית כי אנחנו נלחמים מול ארגון טרור בלי צי", מסביר אל"מ דורון. "מהיורה - הפכנו לכוונת. ניצלנו חוזקה אחרת שלנו, יכולת המודיעין יוצאת הדופן שיש לצוללת, כדי לייצר מטרות תקיפה עבור המאמץ הצה"לי הרחב. במילים אחרות - לא הנשק שלנו היה רלוונטי, אלא היכולות שלנו להביא לכלל צה"ל מידע שיביא לפגיעה באויב".