לאן נעלם בכיר במערך המנהרות?

מפקד ביחידת המנהרות בזרוע הצבאית של חמאס הסגיר עצמו לישראל – כך מדווחים הפלסטינים ברצועת עזה. על פי הדיווחים, מדובר בבכיר במערך יחידת העילית, שמיומנת בקרבות תת-קרקעיים ומיועדת לחטוף חיילים

ארכיון (רויטרס)

מזה מספר ימים מעסיקה את רצועת עזה תעלומה - היכן נמצא מפקד בגדודי אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. על פי דיווחים ברצועת עזה, הבכיר הסגיר את עצמו לאחרונה לידי ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האדם שעליו מדובר הוא בכיר ביחידת "נוכבה" - יחידת עילית של חמאס שמיומנת בקרבות תת-קרקעיים ושמטרתה היא לחטוף חיילים. הוא תושב חאן יונס בדרום הרצועה ובנו של שופט בבית משפט שרעי של חמאס.

מנהרה שנחשפה ע"י ישראל במאי (דובר צה"ל)

אחת הגרסאות שנשמעו בעזה היא שסיפר לבני משפחתו שהוא יוצא לטיול ושישוב בערב, אך למעשה הלך לגדר הגבול עם ישראל וחצה. הבכיר הזה מחזיק לכאורה במידע רב על מערך המנהרות של ארגון הטרור העזתי. בחמאס טוענים בתגובה שהאיש נחטף.

בכיר במערך המנהרות נעצר על ידי ישראל

בחודש שעבר הותר לפרסום כי בכיר נוסף במערך המנהרות - מחמוד עטאונה - נעצר על ידי ישראל לאחר שחצה את גדר הגבול במטרה לבצע פיגוע. הידיעה הותרה לפרסום לאחר שבועות שבהן נפוצו שמועות שונות ברצועה אודות גורלו של הבכיר.

מחמוד עטאונה (תקשורת שב"כ)

עטאונה, בן 29 מג'בליה המשתייך לזרוע הצבאית של חמאס מזה עשר שנים, נעצר בתחילת אפריל כשברשותו שני סכינים. מחקירתו בשב"כ עלה כי הוא התכוון לרצוח חיילים או אזרחים בהם ייתקל בשטח ישראל. עוד עלה בחקירה כי עטאונה היה מעורב בפעילות חבלנית שכללה הנחת מטענים נגד כוחות צה"ל, כשעיקר עיסוקו בשנים האחרונות היה בתחום המנהרות.

עטאונה סיפק לחוקריו מידע רב על תוואי המנהרות בצפון רצועת עזה, על שיטות הפעולה של חמאס בחפירת מנהרות, על השימוש שחמאס עושה בבתים פרטיים ובמוסדות מהם חופר הארגון את המנהרות, וכן על האמצעים והחומרים בהם הוא משתמש.

ארכיון (דובר צה"ל)

בחקירתו הצביע עטאונה על מוקדי חפירה רבים, וכן על פירי מנהרות האמורים לשמש את פעילי יחידת העילית של חמאס להתקפות ובעת לחימה עם ישראל. עטאונה סיפר שחמאס הקימה ברצועת עזה רשת מסועפת של מנהרות להעברת לוחמים ואמצעי לחימה. רשת המנהרות כוללת חדרי מנוחה ומאובזרת במקלחות ובפינות אכילה, על מנת לשפר את תנאי שהייתם של לוחמי חמאס.