"יש רגע של נחמה בתוך הטרגדיה"

בתום דיון לילי בבג"ץ נקבע כי גופתה של אילנה נבעה (39) שנרצחה בפיגוע בת"א לא תנותח והיא תובא למנוחות היום. במשטרה ביקשו לבצע נתיחה לאחר שהתברר שלא נפגעה מירי המחבלים. משפחתה: "אסירי תודה על ההחלטה"

אילנה נבעה ז"ל

אילנה תובא למנוחות: בתום דיון שנמשך שעות ארוכות הכריע לפנות בוקר (שישי) בג"ץ כי לא תבוצע נתיחה בגופתה של אילנה נבעה (39), תושבת תל אביב שנרצחה בפיגוע במתחם שרונה בעיר. במשטרה דרשו לבצע נתיחה לאחר שהתברר כי לא נפגעה מקליעים וככל הנראה מתה מדום לב במהלך מנוסתה. משפחתה התנגדה נחרצות לדרישה לנתיחה, שעיכבה את קבורתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

גיא נוף, עורך הדין שייצג את המשפחה מסר כי כי בני המשפחה בכו מאושר כששמעו על החלטת בג"ץ, וכי הם אסירי תודה על כך שהסאגה הסתיימה. "יש רגע של נחמה בתוך הטרגדיה הנוראה הזו", אמר קרוב משפחתה של אילנה ז"ל. "נותר יום אחד לשבת שבעה וכך בכוונתם לעשות", הוסיף עו"ד נוף.

בשל הממצאים במשטרה ביקשו לבדוק האם אילנה, שהותירה אחריה בעל וארבע בנות, מתה מדום לב במהלך מנוסתה, אך בני משפחתה סירבו. לקביעת סיבת המוות יש משמעות כפולה - הן בכל הקשור לקביעה האם היא נפגעת טרור והן לצורך כתבי האישום נגד המחבלים. ההחלטה בנושא עשויה לקבוע האם המחבלים יואשמו ברצח של ארבעה אזרחים או שלושה.

זירת הפיגוע, אתמול (פלאש 90, מרים אלסטר)

פרקליט המשפחה: "היא מתה כתוצאה מהפיגוע"

ליאור, קרוב משפחה, חלק את התחושות הקשות בבית המשפחה טרם ההחלטה: "לא ראוי לפגוע ככה בכבוד המת, פוגעים במשפחה", אמר. "אנחנו מחכים יותר מ-24 שעות לעשות שבעה. זה לא משנה אם זה דום לב או ירייה, היא בכל מקרה מתה בפיגוע, היא לא ישבה בבית". 

עו"ד גיא נוף, המייצג את המשפחה, סיפר לחדשות 2 Online כי בית משפט השלום פסק אמש לטובת המשפחה ודחה את הבקשה לנתיחה. "רק כשעתיים לאחר מכן החליטה המדינה שהיא מערערת על ההחלטה ומעבירה את הדיון לבג"ץ. בינתיים 300 איש יושבים מתחת לבית המשפחה ומחכים לעשות הלווייה", תאר.

"אני משתומם מהסיפור כולו", הוסיף פרקליט המשפחה. "ההתדיינות בטלה ולא חשובה. היא מתה כתוצאה מהפיגוע בוודאות. היא רק לא נפגעה מקליעים, מערכת בגופה כשלה בו במקום". הוא הוסיף כי "הגיעו מחבלים עם כוונה לרצוח אנשים, הם גרמו לאירוע ובמהלכו היא מתה. זה רצח פר אקסלנס. יש לנו פה משפחה דתית שלא רוצה ולא מוכנה לנתיחה – מה יש לכפות?".

בית הקפה לאחר הפיגוע הקטלני (רויטרס)

"לא לקבור אותה היום - זה כמו אסון שני"

לדבריו, בני משפחתה של אילנה שבורים לחלוטין. "הם התחננו לקבור אתמול את המנוחה, זה כל מה שהם ביקשו. הם שבו ואמרו – לא לקבור אותה הלילה זה כאילו פוקד אותם אסון שני. התחננו כל הזמן. התחננו בפני המשטרה שירחמו עליהם ויתנו להם לקבור אותה. אין לי טענות כלפי אף אחד, אבל אני כן מבקר את הקצב שבו מתקבלות ההחלטות וצריך לעשות את זה ברגישות. כולם שבורים ומרוסקים מהסיפור".

חבר של משפחת נבעה סיפר לחדשות 2 Online על זעם המשפחה: "מה שהמדינה עושה זה דבר בל יעבור! המשפחה מחכה מהבוקר לקבור את המנוחה והמדינה מקשה. איך דבר כזה קורה?"

מהמחלקה המשפטית של זק"א נמסר כי "במסגרת צו איסור פירסום ניתן לפרסם כי התקיים דיון בבית משפט השלום על נתיחת הגופה מהפיגוע". עוד אמרו בזק"א כי בית המשפט דחה את בקשת המשטרה לנתיחה. "כעת לאחר התיעצות עם פרקליט המדינה ונציגי המכון לרפואה משפטית, החליטה המדינה לערער לבג"ץ ולבקש נתיחה", הוסיף מיכאל גוטווין, רכז המחלקה המשפטית בארגון.

(רויטרס)

בפיגוע בשרונה נרצחו גם עידו בן ארי בן ה-42 מרמת גן, שהותיר אחריו אישה ושני ילדים והובא אתמול למנוחות ביבנה; מיכאל פייגה בן ה-58 מרמת גן, שהותיר אחריו אישה ושלוש בנות, ייטמן היום בשעה 13:00 בבית העלמין ברחובות ומילה מישייב בת ה-32 מראשון לציון שתובא למנוחות היום בשעה שתיים בבית העלמין באשקלון והותירה אחריה הורים,ארוס, שני אחים ואחות.

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר שרקי ועמרי קרונלנד.