הקבינט החליט על התגובה לפיגוע‎

יממה לאחר פיגוע הירי הרצחני בת"א התכנס הקבינט הביטחוני והחליט על שורה של צעדים. בין ההחלטות: הטלת סגר על הכפר ממנו הגיעו המחבלים ושלילת אישורי העבודה של משפחותיהם

זירת הפיגוע אמש (פלאש 90)

צעדי התגובה לפיגוע הירי בלב תל אביב: היום (חמישי) התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לישיבה בעקבות הפיגוע הרצחני שבוצע אתמול במתחם שרונה, בו נרצחו ארבעה בני אדם. בישיבה הוחלט על שורת צעדים בהם הטלת סגר וכתר על יטא, משם יצאו המפגעים, ושלילת אישורי עבודה מהחמולה של שני הרוצחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, קיבלו שרי הקבינט עדכון על הפעילות המודיעינית והמבצעית של גופי הביטחון ביממה האחרונה. השרים קיבלו עדכון וקיימו דיון על הפעולות בהן נוקטת מערכת הביטחון. השר נפתלי בנט, שדרש בשבועות האחרונים שינויים משמעותיים בתפקוד הקבינט, לא נכח בישיבה. 

השר יובל שטייניץ שיצא מהישיבה ציין בעיקר את ההחלטה לבטל את כל ההקלות שניתנו לפלסטינים לקראת חודש הרמדאן. "אין מקום להקלות הללו אם הן מנוצלות לצורך טרור", אמר שטייניץ בשיחה עם חדשות 2.

"הכוונה הייתה טובה, בדרך כלל אנחנו משתדלים להקל ולהראות רצון טוב, אבל כשיש אירוע כזה, כל הפלסטינים בגדה צריכים להבין שהיחס משתנה, ואי אפשר להמשיך בהקלות והטבות", הוא הסביר. "נכון, יש בזה פגיעה במאות אלפים, אולי במיליונים, אבל אין ברירה".

על תפקודו של שר הביטחון החדש ליברמן בישיבת הקבינט, אמר שטייניץ כי הוא היה שקול. "צריך להגיד ביושר: לאף אחד אין פתרון קסם או פתרון בזק", טען שטייניץ. "אנחנו מתמודדים עם הטרור הרצחני הזה כבר 100 שנים".

ליברמן הבטיח צעדי תגובה (מרים אלסטר, פלאש 90)

שטייניץ אף תקף בדבריו את הגינוי של אבו מאזן, שלדבריו היה רפה. "הגינוי הזה הוא כמעט כמו ברכה לטרור", עקץ שטייניץ. "מי שלא מוכן לקרוא לילד בשמו ולהגיד 'טרור זה טרור', אלא רק להגיד באופן כללי שהוא נגד אלימות - יותר טוב שלא יגנה. זה כמעט עלבון לאינטליגנציה".

שר האוצר משה כחלון אמר לאחר ישיבת הקבינט: "לא נעבור לסדר היום מול הרצח הנתעב ולא נרכין ראש אל מול הטרור. נלחם בטרור בכל הכוח. העמדנו את כל המשאבים הנדרשים למערכת הביטחון למשטרה וצה"ל במאבק בטרור - לא יחסרו משאבים לטובת המאבק הזה".

כוחות גדולים בשירות הביטחון הכללי ובימ"ר תל אביב עוסקים מאז שעות הלילה בחקירת הנסיבות שהובילו את שני הצעירים הפלסטינים מיטא לבצע את הפיגוע במתחם שרונה: היום חלה התפתחות בחקירת הפיגוע, שעל חלק מפרטיו הוטל צו איסור פרסום. במקביל ערכו שוטרים רבים פשיטות על מקומות מסתור של שוהים בלתי חוקיים באזור מרכז הארץ וביצעו מעצרים.