ליברמן: לא נסתפק רק בדיבורים

רגע לפני שהוא נכנס לישיבת הקבינט הגיע שר הביטחון לזירת הפיגוע בת"א וערך סיור: "באתי להצדיע לתל אביבים, לא אפרט על הצעדים שאנחנו מתכוונים לנקוט". השר כ"ץ: "הרצח השפל מחייב תגובה חריגה, קשה וכואבת"

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיע הבוקר (חמישי) למתחם שרונה בתל אביב וביקר בסניף בית הקפה בו התרחש פיגוע הטרור אמש, במהלכו נרצחו ארבעה בני אדם. "אין לי כוונה להסתפק רק בדיבורים", הבהיר ליברמן בזירת הפיגוע, זמן קצר לפני כניסתו לישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בקריה בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"באתי להצדיע לתל אביבים שסופגים אירוע לא פשוט פעם נוספת ולמרות זאת יודעים לחזור לחיים", אמר ליברמן. "אני לא מתכוון לפרט על הצעדים שאנחנו מתכוונים לנקוט אבל אני בטוח שאין לי כוונה להסתפק רק בדיבורים".

גם השר ישראל כ"ץ קרא לתגובה תקיפה נגד מבצעי הפיגוע. "הרצח השפל שאירע אתמול בלב ת"א מחייב תגובה חריגה, קשה וכואבת", כתב. "הכפר יטא, שממנו יצאו המחבלים, חייב לקבל טיפול שורש מונע שייזכר בהיסטוריה של הכפר במשך שנים רבות. מי שנותן מחסה וגיבוי לטרור- הוא חלק מהטרור".

"חייבים לזרז חקיקת חוק גירוש משפחות מחבלים אותו יזמתי- כדי להגביר את ההרתעה", הוסיף כ"ץ. "אם שני המחבלים שבתמונה היו יודעים שמשפחתם המורחבת הייתה מגורשת עוד אתמול בלילה לסוריה, או לעזה- היו חושבים פעמיים אם לבצע את הרצח. עכשיו ישבו בכלא כגיבורים ויחכו לעסקה הבאה".

דברים ברוח דומה אמר גם שר המדע אופיר אקוניס, שקרא להרוס מיידית את ביתו של המחבל. "עוד היום צריך להרוס את בתי המחבלים ולגרש את משפחותיהם", אמר אקוניס. "יש לחזור למדיניות הסיכולים הממוקדים ולפגוע בטרוריסטים המתועבים הללו, בהם ובשולחיהם, לפני שהם פוגעים באזרחי ישראל".

שרונה מרקט יום אחרי הפיגוע

עצרת זיכרון בשרונה מרקט

השרים אמרו את הדברים לאחר שכבר במהלך הלילה פשטו כוחות צה"ל על ביתו בעיירה יטא בדרום הר חברון של מוחמד מוסא מחאמרה, אחד משני המחבלים בני ה-21 שרצחו אמש ארבעה בני אדם במתחם שרונה. במקביל, בהתאם להערכת מצב הביטחונית, הוקפאו 204 היתרי כניסה לישראל של בני המשפחות של שני המפגעים. בנוסף, הוקפאו כל היתרי הכניסה לישראל לרגל חג הרמאדן.

ריבלין: "אין פתרונות קסם"

מוקדם יותר הגיע למתחם שרונה גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שקרא לשמירה על קור רוח ושיבח את פעולות כוחות הביטחון. "זה יום קשה נוסף עבור אזרחי ישראל", אמר. "צריך להבין שאין לנו כיפת ברזל נגד הטרור. אני מוכרח לומר שאין פתרונות קסם, אנחנו נמצאים במצב שבו אנחנו צריכים לסמוך על כל אלה שפועלים למעננו ובשמנו בכל מערכות הביטחון.

"לשמור על קור רוח", ריבלין (חדשות 2)

הנשיא הוסיף: "אנחנו צריכים ליצור מערכת יחסים שתאפשר לכולם לחיות בשלווה בארץ אליה חזרנו, אינטרס משותף. כרגע אנחנו נמצאים במערכת שבה אותו טרור רוצה לשלול כל אפשרות של איזושהי הבנה בינינו לשכנינו הפלסטינים".

גם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג שהגיע למתחם הבוקר, הצטרף לרוח המתונה: "באנו לכאן לומר שהחיים ממשיכים שהטרור לעולם לא יגבר עלינו שאנחנו צריכים לתת דוגמה שוב ושוב לכך שהחיים בעיר הזו ובכל רחבי מדינת ישראל נמשכים תמיד וששום טרור לא יוכל לנו לעולם בשום צורה ואופן".

"בקבינט יש רק ריבים", הרצוג (מרים אלסטר, פלאש 90)


"ישראל נמצאת כבר שנה בגל טרור קשה מאוד", הוסיף הרצוג, ואף האשים את ראש הממשלה והשרים באחריות למצב. "כל מה ששמענו בשנה הזו זה רק ריבים ומלחמות בקבינט המדיני-ביטחוני, מן הראוי היה שיקבל גם החלטות אסטרטגיות, אני לא מאמין במילים בומבסטיות ולא חושב שהן יפתרו את הבעיות שבפניהן אנו ניצבים ואת מעגל הדמים. צריכים להינקט צעדים אמיתיים גם ברמה הביטחונית וגם ברמה המדינית".