תיעוד קשה: המחבלים יורים לכל עבר

מצלמות אבטחה קלטו את הרגע בו נעמדו שני המחבלים ממתחם שרונה באמצע המסעדה ופתחו באש - מטווח אפס. ארבעה נרצחו בפיגוע ו-6 נפצעו. בסרטון נראים סועדים מבוהלים מנסים לברוח ואת המחבל זורק את נשקו על הרצפה

פיגוע רצחני בלב תל אביב: מצלמות אבטחה שהוצבו במתחם שרונה מרקט תיעדו את הרגע שבו שני מחבלים - ככל הנראה בני דודים תושבי דרום הר חברון - פתחו באש לעבר המבלים במקום. התוצאה הקשה: ארבעה בני אדם נרצחו, שישה בני אדם נוספים נפצעו. כוחות צה"ל פשטו במהלך הלילה על ביתו של אחד המחבלים בכפר יטא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון נראים שני המחבלים כשהם לבושים בחליפות ועניבות יורים לעבר שולחנות עמוסים בסועדים במתחם המסעדות במקום. עשרות סועדים מבוהלים נראים כשהם נמלטים מהמקום. בשלב מסוים מטיח אחד המחבלים את הנשק שלו על הקרקע - ייתכן לאחר שנתקל במעצור. 

בתיעוד אחר נראים שני המחבלים כשהם קמים מהשולחן שבו ישבו, שולפים את הנשקים שלהם ומתחילים לירות לכל עבר מטווח אפס. בתיעוד מתוך בית הקפה נראים המבלים כשהם נמלטים בבהלה עם הישמע הירי.

שני מאבטחים שעובדים במתחם "קול ישראל" הסמוך היו הראשונים להגיע למקום לאחר ששמעו את קולות הירי. השניים פתחו באש לעבר המחבלים. אחד מהם נפצע והשני נוטרל והועבר לחקירת כוחות הביטחון. ההערכה היא כי השניים עשו שימוש בכלי נשק מאולתרים. לאחר הפיגוע נמצאו בתיקיהם מספר סכינים.

זמן קצר לאחר הפיגוע נחת ראש הממשלה נתניהו בנתב"ג בתום ביקור במוסקבה. הוא כינס הערכת מצב עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב ובבוקר יתקיים דיון חירום של הקבינט המדיני-ביטחוני.

(מוטי קרליץ / פלאש 90)

(מוטי קרליץ / פלאש 90)

בבית החולים איכילוב מאושפזים 5 מפצועי הפיגוע. מצבם של שלושה מהם מוגדר בינוני-קשה ומצבם של שניים נוספים מוגדר קל. פצוע נוסף במצב בינוני מאושפז בבית החולים שיבא בתל השומר. המרכז הרפואי תל אביב פתח מרכז מידע לציבור בטלפון: 1255133.

מחקירה ראשונה עולה כי שני המחבלים הם בני דודים בני 21 תושבי הכפר יטא בדרום הר חברון - מוחמד אחמד מוסא מחאמרה וחאליד מוחמד מוסא מחאמרה. כוחות של צה"ל פועלים בשעה זו בחברון ועורכים סריקות בבתי המחבלים.

מסעדת מקס ברנר לאחר הירי

(פלאש 90)

במשטרת ישראל הוחלט בעקבות הפיגוע לתגבר כוחות ולהגביר נוכחות במקומות הומי אדם. גם בעיריית תל אביב הודיעו כי בשעות הבוקר יתוגברו סיורי האבטחה במוסדות החינוך ובמתקני העירייה. דגש מיוחד יינתן לסיורים בסמוך לגני ילדים ולמוסדות חינוך וכן למקומות הומי אדם.

מוקדם יותר הבהיר מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, כי בידי המשטרה לא הייתה התרעה מוקדמת על פיגוע בתל אביב. הוא הוסיף: "אנחנו לא יודעים על מחבל נוסף ולכן מבחינתנו אפשר לחזור לשגרה". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן קיים הלילה הערכת מצב עם מפכ"ל המשטרה וקצינים בכירים בארגון.

כלי הנשק של אחד המחבלים (חדשות 2)

יוסף ג'בארין, ברמן במסעדת מקס ברנר במתחם שרונה, סיפר לחדשות 2 כי זמן קצר לפני הירי ישבו שני המחבלים במקום. "הם היו לבושים בחליפות והזמינו אוכל", סיפר. "אחרי שהם קיבלנו את ההזמנה פתאום שמענו את הירי. התחילו צעקות וכולם ברחו אל המטבח. אחרי כמה דקות יצאתי וראיתי המון אנשים על הרצפה".