רה"מ: "בקרב לא משאירים חבר מאחור"

לאחר שנשיא רוסיה פוטין אישר את השבתו לישראל של טנק צה"ל שנפל בשבי הסורים בקרב סולטן יעקב במלחמת לבנון, נאם נתניהו בטקס חגיגי שנערך במוסקבה. "כל מי שלחם בקרב יודע את החשיבות של העיקרון שאנו מיישמים - בקרב לא משאירים חבר מאחור", הדגיש ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה שמבקרים ברוסיה השתתפו היום (רביעי) בטקס הרשמי להחזרת טנק המג"ח שנפל בשבי הסורי בקרב בסולטן יעקב במלחמת לבנון הראשונה. "זה רגע מרגש עבורי ועבור כל אזרחי ישראל", אמר נתניהו בנאומו. "אנו מציינים 25 שנים לחידוש היחסים הדיפלומטים בנינו והקשר העמוק בנינו מתבטא גם בהיסטוריה משותפת רצופת מאבקים וסבל בל יתואר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

34 שנים אחרי הקרב בסולטן יעקב בו נפל טנק צה"ל בידי הסורים והועבר לרוסיה, נעתר לפני כשבועיים נשיא רוסיה פוטין לבקשת ישראל להחזיר לארץ את הטנק, בו לחמו שלושה חיילי צה"ל שעדיין נעדרים: זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן.

הטנק של הנעדרים ישוב הביתה (דו"צ)


"כל מי שלחם בקרב יודע את החשיבות של העיקרון שאנו מיישמים - בקרב לא משאירים חבר מאחור", אמר נתניהו. "34 שנים אנו מחפשים אחר לוחמינו ויודעים שלא נפסיק עד שנוכל להביאם לקבר ישראל במדינת ישראל".

ראש הממשלה התייחס לגורלם של שלושת החיילים הנעדרים ואמר: "במשך 34 השנים הללו למשפחות כץ, פלדמן ובאומל אין קבר לפקוד אותו. אבל עכשיו יהיה להם את הטנק הזה. שריד מקרב סולטן יעקב שהם יוכלו לבקרו ויוכלו גם לגעת בו ולגעת בזכר בניהם. נמשיך לחפש אותם כפי שאנו עושים גם לגבי הדר גולדין ואורון שאול. אני רוצה בהזדמנות זו להודות לנשיא פוטין מקרב לב על המחווה ההומניטרית המרגשת הזו, ובראש ובראשונה להודות גם בשם המשפחות".

שחזור נפילת הטנק בשבי (לחופש נולד)

מפקד חילות היבשה הרוסי סליקוב נאם גם הוא ואמר כי השבת הטנק היא הוכחה ליחסים טובים בין המדינות: "עבורי זה רגע חשוב במיוחד, הן כמפקד חילות היבשה והן כבוגר קורס שריונרים. בהיסטוריה לא פעם טנקים הכריעו קרבות, לכן ברור לנו הרצון שלכם להשיב את הטנק מג"ח 3".

"לא דנים ביוזמת השלום הערבית"

ביוני 1982, במהלך מלחמת לבנון הראשונה לחם צה"ל מול הצבא הסורי על צומת דרכים מדרום לכפר סולטן יעקוב בבקאע שבלבנון. הקרב הסתיים בהפסד לצה"ל שנחשב לאחד הכישלונות הגדולים של צה"ל במבצע שלום הגליל. בקרב נפלו חיילים ושלושה חיילי מילואים שלחמו בטנק מג"ח - זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן - נעדרים עד היום.

במהלך הקרב נפגע הטנק אותו לקחו הסורים ומסרו אותו לרוסים על מנת לנתח את יכולות המיגון שלו שנחשבו מתקדמות. לאחר שסיימו את ניתוח הפיתוחים הישראלים, הועבר הטנק להצגה במוזיאון הצבאי במוסקבה, שם היה מוצג בשלושת העשורים האחרונים.

במהלך הטקס ביקש ראש הממשלה נתניהו גם להכחיש את הדברים שאמר מוקדם יותר היום שר החוץ הרוסי לברוב לפיהם ישראל מוכנה לשתף פעולה עם היוזמה הערבית של סעודיה. "לא דנו ביוזמת השלום הערבית, יש לנו עמדה ברורה", אמר נתניהו. "באזור חלו שינויים דרמטיים ולכן היא נושא לדיון כדי לקדם שלום. דיברנו על שיתוף פעולה מול איום הטרור העולמי ודנו בצורך לשיתוף פעולה בינלאומי רחב יותר במלחמה בטרור. בעניין התורכי, יש סיכוי סביר שנגיע להסכם".