משפט אזריה: תחקירני "בצלם" מעידים

תחקיריני ארגון "בצלם", שלקחו חלק בתיעוד הירי לעבר המחבל המנוטרל בחברון, מעידים במהלך הדיון בבית הדין הצבאי ביפו. לפני כשבוע הציגה התביעה סרטון נוסף ובו נראה אדם לא מזהה בועט בסכין ומרחיק אותה מגופת המחבל

אלאור אזריה בבית המשפט (ארכיון) (עזרי עמרם, חדשות 2)

בבית הדין הצבאי ביפו נפתח היום (רביעי) דיון נוסף בעניינו של החייל אלאור אזריה, שהואשם בהריגת המחבל המנוטרל בזירת הפיגוע בחברון לפני כחודשיים. במהלך הדיון מעידים תחקירני "בצלם", בהם עימאד אבו שמסייה מחברון, שתיעד את התקרית זמן קצר לאחר הפיגוע. רק השבוע טענו אנשי הארגון כי גם המחבל השני בזירה נורה לאחר שנוטרל - טענה שבצה"ל דחו על הסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיון בית הדין הצבאי נערך כשבוע לאחר פתיחת שלב ההוכחות במשפטו של אזריה. צוות התביעה הציג אז סרטון נוסף מהזירה בו נראה אדם בלתי מזוהה בועט בסכין, שהייתה מרוחקת מהמחבל, לעברו - בצעד שעשוי להעיד על ניסיון לשיבוש ראיות או ליצור מראית עין שהמחבל היה עלול להגיע לסכין ולהוות איום לפני שבוצע לעברו הירי.

בתיעוד החדש נראית גופת המחבל לאחר הירי, כשהסכין רחוקה ממנה. לאחר מכן חולף האמבולנס במקום, וגלגל הרכב מזיז מעט את הסכין - ואז אדם (שדמותו לא נראית) בועט בסכין לעבר המחבל. בסוף הסרטון נשמע שוטר שואל את אותו אדם: "למה זרקת?".

עימאד אבו שמסייה בבית המשפט, היום (בצלם)

ראש צוות החקירה במצ"ח, רס"ן רן קינן, סיפר לבית המשפט על המסקנות מהסרטונים שהוצגו במהלך הדיון: "לא צריך מומחה כדי לראות שהסכין רחוקה, וגם שימו לב שהחולצה של המחבל חצי פתוחה - זה 30 שניות לפני הירי", אמר קינן.

"הסכין הוזזה ונבעטה"

"אחרי הירי, הסכין הייתה עדיין במקומה. זמן קצר לאחר מכן יצא האמבולנס מהזירה, פגע בסכין והזיז אותה מעט לעבר המחבל", ציין ינן, אחד העדים המרכזיים במשפט, "הסכין נבעט על יד המחבל ככל הנראה על ידי עופר אוחנה, נהג האמבולנס".

במהלך הדיון נערכה הקרנה של כלל הסרטונים שבידי צוות החקירה. באחד הסרטונים ניתן היה לראות שבשעה 8:30:06 יצא עופר אוחנה מהאמבולנס וסייע לפנות את הפצוע. בסרטון עופר אוחנה מצלם את המחבל ואומר: "הוא חי הכלב הזה, איפה הסכין הוא שואל". בסרטון חייל מצביע על הסכין שנמצאת במרחק מה.

קינן התייחס גם להליך החקירה: "החקירה הראשונית מבחינתי היא איסוף של הראיות שישפכו אור על האירוע", הוא תיאר. "בדרך לשם אני כבר מקבל את הסרטון לטלפון, אבל באיכות גרועה.

"קצינה טיפלה בחקירה הראשונית בבאר שבע, ואני טיפלתי בשטח האירוע", הוא המשיך. "ברגע שהבנתי שסרטון הופץ על ידי בצלם, ביקשתי מחייל שלי ליצור קשר עם בצלם על מנת שאוכל להחרים ממנו את הסרטון. פגשנו את הצלם והתחקירן של 'בצלם', והחרמנו לו את כרטיס הזיכרון. לא היה לנו מתורגמן, אז התחקירן של 'בצלם' תרגם לנו. הגעתי גם לעמדת התצפיות ולקחנו את הצילומים משם".

"רואים את אלאור יורד ולוחץ את ידו של ברוך מרזל"

"מתחילת החקירה בצהריים ועד לפנות בוקר, גבינו 17 עדויות בנוגע למקרה", סיפר קינן. "בשלב מסוים ביקשנו צו בית משפט לקבל את נתוני התקשורת של הסלולרי כדי לקבל את השיחות והמסרונים שהוציא וקיבל. כדקה וחצי לאחר האירוע אזריה שולח הודעה לאבא שלו": 'היה לנו פיגוע, חבר שלי נפצע. החבר הרג את הראשון, אני הרגתי את השני".

"עופר אוחנה, נהג האמבולנס שהגיע, נתן לנו כמה פעמים עדות", הוסיף קינן. "הוצאנו צו בית משפט לקבל את הטלפון שלו והממצאים שפכו אור על האירוע. קיבלנו במהלך החקירה תיעוד נוסף של 'בצלם' בו רואים את אלאור יורד ולוחץ את ידו של אוחנה ואת ידו של ברוך מרזל".

"בחקירתו השנייה של אלאור עימתנו אותו עם הדברים שאמרו עדים אחרים, בהם תומר מסיקה שהחזיק את הקסדה שלו וטען כי לפני הירי אמר לו אזריה 'הוא דקר חבר שלי, מגיע לו למות'", ציין קינן. "אפשרנו לו לקרוא את העדויות של עדים אחרים. אחרי שקרא את העדויות בתיק, ביקש להוסיף שלפני הירי הוא בטוח לא דיבר עם תומר, מלבד 'תחזיק לי את הקסדה'".