דקה אחר דקה: הרגעים הדרמטיים של שחרור העיר העתיקה

אלה היו הרגעים המרגשים ביותר במלחמה ההיא: הצנחנים פרצו לעיר העתיקה ולרחבת הכותל המערבי - והביאו לאיחודה מחדש של ירושלים. בפתח שנת ה-50 למלחמה, נחשף התיאור הדרמטי של המבצע לשחרור העיר עד להכרזה המרגשת "הר הבית בידינו" - דקה אחר דקה

הרגעים הדרמטיים של שחרור העיר העתיקה - דקה אחר דקה: "הר הבית בידינו", הכריז מפקד חטיבת הצנחנים מוטה גור ב-7 ביוני 1967, זאת לאחר שחיילי החטיבה חוללו היסטוריה - והובילו לאיחודה מחדש של ירושלים. הרב שלמה גורן תקע בשופר, ואת דרכם לעיר העתיקה שנמצאה עתה בשליטה ישראלית, עשו בהתרגשות גדולה הרמטכ"ל יצחק רבין, שר הביטחון משה דיין ואלוף פיקוד מרכז, האלוף עוזי נרקיס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח שנת ה-50 למלחמה ההיא, שבשיאה נחקק הרגע ההיסטורי הזה, חושף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון תיאור דרמטי של שחרור העיר העתיקה, דקה אחר דקה. כך תיארו אלופי צה"ל דאז את תהליך הפריצה לעיר העתיקה ושחרורה - שהובילו לאיחודה מחדש של העיר.

בעדותו של אלוף פיקוד המרכז עוזי נרקיס, מחודש מרס 1970, הוא מספר על ההנחיה לשחרור ירושלים, שהייתה קיימת עוד מימי בן גוריון: "בזמנו הוא נתן הוראה כששאלנו אותו מה קורה אם חוסיין ייפול, הוא אמר חיזוק מעמדנו בירושלים. אם חוסיין מתדרדר, לוקחים את ירושלים". נרקיס הבהיר כי "לא הייתה פקודה לכבוש את העיר העתיקה זאת מכיוון שבן גוריון רצה להימנע מהסתבכויות".

בפיקוד המרכז נערכו דיונים על התכנית המבצעית של צה"ל בגזרת ירושלים - כשההתלבטות הייתה האם לחדור לבירה דרך השטח הבנוי של העיר או מפרוזדור ירושלים. בפיקוד תכננו את כיבוש שטחי יהודה ושומרון דרך גב ההר ובקעת הירדן ויזמו את תכנית "פרגול", שמטרתה הייתה גם לכתר את העיר העתיקה. על כך מדבר גם אלוף הפיקוד נרקיס בימים שקדמו למבצע: "ביום חמישי בבוקר נפגשנו עם דיין על יד הקסטל. עלינו ביחד לקסטל, משם רואים הכל - הסברתי לו את השטח ונתתי לו שם הסבר על אפשרויות הפעולה".

ב-5 ביוני 1967, יום פרוץ המלחמה - החלה גם המערכה לשחרור ירושלים. "צלצלתי לאריק, צלצלתי לבורקה ואמרתי לכל אחד מהם: 'תתייצב, המלחמה פרצה'", מספר נרקיס. "מתחילים במלחמה ואנו על המשמר". נרקיס מספר שטלפן גם לראש עיריית ירושלים, טדי קולק: "ב-09:10 הרמתי טלפון לטדי קולק ואמרתי לו: 'טדי, זו מלחמה, הכל תקין, אתה עוד תהיה ראש עיריית ירושלים המאוחדת".

וכך התנהל הקרב על ירושלים, בין 5 ל-7 ביוני 1967, כפי שעולה מעדותו של האלוף נרקיס:

* "יש לנו הצלחות מצוינות, השריון כבר נכנס פנימה", מספר האלוף נרקיס לראש עיריית ירושלים טדי קולק בשיחת טלפון בשעת בוקר. המלחמה והדרך לאיחוד ירושלים החלה.

* מלך ירדן חוסיין מכריז כי הגיעה שעת נקם - וקורא לפעולה

* האלוף נרקיס משוחח עם הרמטכ"ל רבין: "הסברתי לו שאני בכוננות לקחת את לטרון ביום. מבקש אישור לקחת את ארמון הנציב אם יהיה צריך". אני מקבל הוראה להמתין  

* שיחה עם אלייזר. "העבר טנקים למגרש הרוסים, כח אחד לכיוון ארמון הנציב וגדוד שני לקו השני"

* החל גיוס מילואים. "בירושלים התחיל קושי גדול, שבא כתוצאה מן העובדה שהחי"מ התחיל להתגייס ב-10:00", מתאר האלוף נרקיס

* "ניתנה הוראה על כוננות לסגור את הכביש לירושלים ולהציב משטרה בשער הגיא, לאור האפשרות של העלאת חטיבה 10 לירושלים. לפי דעתי, כבר הייתה אש"

* "יש ידיעה מירושלים, 'יורים לכל אורך הקו'. אני משוחח עם הרמטכ"ל. מתי הערבים פתחו באש? לפי המחקרים שלי, הם פתחו באש ב-10:45" 

* "לאחר מכן יש שיחה עם ג'רי. הוא מודיע כי הוסכם, באישור הרמטכ"ל, על הפסקת אש בירושלים ב-12:15"


אלא שהפסקת האש לא נשמרת, הירי מהצד הערבי נמשך - וצה"ל ממשיך להתקדם בדרכו לבירה, כשאחד היעדים הראשונים היה הר הצופים.

* "בראש שלי היה שיקול פוליטי", מתאר האלוף נרקיס בעדותו כשהוא מספר על כיבוש הר הצופים, אותו הגדיר "שטח חיוני אסטרטגית".

* האלוף נרקיס מעדכן: "הצנחנים בדרך לירושלים"


אז החלו התכנונים על פריצה לעיר העתיקה:


* שיחה דרמטית בין האלוף נרקיס למפקד חטיבת הצנחנים, מוטה גור, בה דובר על תכנון המתקפה לכיוון העיר העתיקה: "נכנס מוטה, כולו קרבי, חמוש כובע פלדה"

* "הוא רצה להיכנס עם זחל"מים לתוך העיר העתיקה", מספר נרקיס, "אני אמרתי לו שאם אני זוכר טוב, לשער הורדוס אי אפשר להיכנס עם זחל"מים וגם לא לשער שכם".

* כוחות צה"ל מגיעים לארמון הנציב, לאלוף נרקיס יש בקשה מיוחדת: "דאג שיתלו דגל לאומי על הארמון. יש לדאוג שאצל אנשי מוטה יהיו דגלים".

* התלבטות לגבי שעת הפריצה לעיר העתיקה: "ההתלבטות הייתה בין בוקר ללילה. הצנחנים רגילים לעבוד בלילה", העיד נרקיס. "מוטה אמר לי: אני מעדיף שנתחיל בלילה".

* האלוף נרקיס מספר: "בינתיים הופיע הרב גורן, אני אומר לו: 'תכין שופר' והוא אומר: אתה תעשה היסטוריה. בדרום זה לא חשוב, העיקר העיר העתיקה והר הבית".

* נרקיס משוחח עם שר הביטחון דיין: "אמרתי לו: 'משה, צריך להיכנס לעיר העתיקה'. הוא אמר: 'בשום אופן לא'. לאחר מכן הסתבר  שטרם התקבלה החלטה מדינית להיכנס לעיר העתיקה".

לאחר שהתקבלה החלטת ממשלה, החל המבצע לשחרור העיר העתיקה:

* כעבור זמן מה, מגיעה הפקודה להיכנס לעיר העתיקה. "בשעה 06:15 הורה שר הביטחון לסגור את העיר העתיקה ולהיכנס לתוכה".

* נרקיס ממשיך לתאר את שאירע ומספר: "הקשר של מוטה מודיע ב-09:50: 'נגמרה הפגזת הרובע המוסלמי, נכנסים לשער האריות'".

* הצנחנים בעיר העתיקה: "הגענו לפינת הרחוב של שער האריות, בדרך תפסתי את הרב גורן, הצעתי לו טרמפ. הוא סירב, רץ ברגל, ספר התורה היה בשמאלו והשופר בימינו, עם רגליים מדדות".

* הרב גורן תוקע בשופר, מוטה גור מכריז: "הר הבית בידינו". הושלם מבצע שחרור העיר העתיקה

* נרקיס מספר: "דיין דחף פתק לכותל: 'לוא יהא שלום על ישראל'. נותן לי הוראה לפתוח פיזית את שערי העיר העתיקה ולסגור אותם רק בשמירה של חיילים כדי שלא תהיה תנועה חופשית".