מחדלי צוק איתן: ה"דוח" למען נתניהו

על רקע הסערה שהתעוררה בעקבות הפרסום על הביקורת הקשה שצפוי למתוח מבקר המדינה על נתניהו בדוח שיפרסם בנושא מנהרות חמאס, הופץ מסמך שחיבר צחי הנגבי ומנקה את רה"מ והדרג המדיני. לתדהמת חברי ועדת חוץ וביטחון, המסמך הוצג כדוח שנכתב בשמם‎

המסמך שמנקה את נתניהו (ארכיון) (ליאור וענונו ורפאל חיון)

דוח מבקר המדינה הסופי בנוגע לאיום המנהרות וההתנהלות במבצע צוק איתן טרם פורסם, אך הערב (רביעי) מתברר כי הופץ מעין דוח אחר ש"מנקה" את ראש הממשלה והדרג המדיני. הדוח נכתב על ידי יו"ר ועדת חוץ וביטחון צחי הנגבי - רגע לפני שמונה לתפקיד שר בלי תיק על ידי נתניהו - ולתדהמת חברי הוועדה, הוצג כדוח שנכתב בשמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחרי צוק איתן התכנסה ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ל-87 ישיבות, בכדי לכתוב דוח חריף על ההתרחשויות במהלך המבצע בעזה. דיוני הוועדה הופסקו בעקבות הבחירות והיו"ר החדש שמונה אז, ח"כ צחי הנגבי, לא חידש אותם כי לטענתו אף גורם לא ביקש ממנו לעשות זאת.

אתמול, רגע לפני שהנגבי מסיים את תפקידו כיו"ר הוועדה ומתמנה על ידי נתניהו לתפקיד שר בלי תיק, קיבלו חברי הוועדה עדכון על דוח סודי של ועדת המשנה לשירותים חשאיים בנושא המנהרות שחפר חמאס. חברי הוועדה הופתעו מהדבר, בעיקר משום שלא זכרו שהם חתמו על דוח שכזה.

"הדרג המדיני נערך היטב", הנגבי (Hadas Parush, פלאש 90)

הדוח מתברר למעשה כמסמך שכתב צחי הנגבי ומזכה לחלוטין את ראש הממשלה, הדרג המדיני והצבאי ממה שנטען כמחדל מודיעיני בנושא המנהרות. מדובר במסמך ובו מספר פסקאות שהוגש ליו"ר הכנסת ובו ציטוטים מהדיונים של הוועדה בכנסת הקודמת, שעושים חסד עם הדרג המדיני והצבאי וטוענים שלא היה מחדל בהיערכות למבצע.

"נעשה שימוש בשמה של הוועדה למען רה"מ"

הדוח המדובר הועבר גם לנתניהו ולבכירים אחרים. סימני השאלה בעניין המסמך גוברים כשמלשכת יו"ר הכנסת נמסר בתגובה רשמית שהוא מעולם לא ביקש דוח שכזה. 

חברי הוועדה מצדם, הביעו זעם רב על כתיבת המסמך. "נעשה כאן שימוש בשמה של הוועדה כדי לזכות את רה"מ מסיבות פוליטיות ולהגן עליו מדוח המבקר", טענו.

"מגנים על רה"מ מסיבות פוליטיות" (קובי גדעון / לע"מ)

צחי הנגבי מסר בתגובה: "מביש שלראשונה בתולדות הכנסת גורמים בעלי עניין מדליפים דבר קיומו של מסמך סודי ביותר. לא מדובר בדוח של הוועדה אלא במסמך מפורט שלי המוכיח שבכירי הדרג המדיני והצבאי נערכו היטב לאיום המנהרות".