"היה לנו פיגוע, הרגתי את המחבל"

בבית הדין הצבאי נפתח שלב ההוכחות במשפטו של אלאור אזריה, החייל שנאשם בהריגת מחבל מנוטרל. ראש צוות החקירה העיד: "דקה אחרי האירוע, אזריה שלח הודעה לאבא שלו – 'חבר הרג את המחבל הראשון, אני את השני"

שלב ההוכחות במשפטו של החייל אלאור אזריה נפתח הבוקר (רביעי), ובמהלכו התברר כי כדקה וחצי לאחר שאזריה ירה במחבל בחברון הוא שלח הודעת טקסט לאביו, ובה כתב: "היה לנו פיגוע, חבר שלי נפצע. החבר הרג את הראשון, אני הרגתי את השני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו נראה לבית המשפט את התנהלותו של הנאשם, כיצד הוא מוריד את הקסדה, נעמד ביציבות ומבצע את הירי מבלי שהיה תחת סכנה", נאם בפתיחת הדיון התובע, סא"ל במיל' נדב ויסמן. "פעולותיו של הנאשם מבוצעות בנחת, בקור רוח".

"גם אחרי הירי הוא ממשיך באופן רגוע", תיאר התובע בבית המשפט. "התנהגותו היא רצף אחד של התנהגות שקטה. עוד נראה לבית המשפט כי החייל עצמו אינו יכול להצביע על הרגע שבו הוא חש סכנה ממשית. בכל דפי העדות לא מצאנו נקודה ממשית בה הנאשם הבין כי הוא צריך לירות".

"בנקודה מסוימת נטען על ידי הנאשם כי הוא ראה את המחבל נע ושולח ידו לכיוון סכין שנמצאה לכאורה לידו, אנו נראה כי זה שקר", טען ויסמן. "אנו נראה כיצד אין לכך שום אינדיקציה בתיעוד הוויזואלי. תשובתו היחידה כשעימתנו אותו הייתה כי 'הוא לא מאמין לסרט שצולם על ידי בצלם'".

ראש צוות החקירה במצ"ח, רס"ן רן קינן, סיפר לבית המשפט על הליך החקירה. "החקירה הראשונית מבחינתי היא איסוף של הראיות שישפכו אור על האירוע", הוא תיאר. "בדרך לשם אני כבר מקבל את הסרטון לטלפון, אבל באיכות גרועה. אני משוחח עם המג"ד דוד שפירא בטלפון ומבקש ממנו פרטים ראשונים".

"קצינה טיפלה בחקירה הראשונית בבאר שבע, ואני טיפלתי בשטח האירוע", הוא המשיך. "ברגע שהבנתי שסרטון הופץ על ידי בצלם, ביקשתי מחייל שלי ליצור קשר עם בצלם על מנת שאוכל להחרים ממנו את הסרטון. פגשנו את הצלם והתחקירן של 'בצלם', והחרמנו לו את כרטיס הזיכרון. לא היה לנו מתורגמן, אז התחקירן של 'בצלם' תרגם לנו. הגעתי גם לעמדת התצפיות ולקחנו את הצילומים משם".

"מתחילת החקירה בצהריים ועד לפנות בוקר, גבינו 17 עדויות בנוגע למקרה", סיפר קינן. "בשלב מסוים ביקשנו צו בית משפט לקבל את נתוני התקשורת של הסלולרי כדי לקבל את השיחות והמסרונים שהוציא וקיבל. כדקה וחצי לאחר האירוע אזריה שולח הודעה לאבא שלו": 'היה לנו פיגוע, חבר שלי נפצע. החבר הרג את הראשון, אני הרגתי את השני".

"רואים את אלאור יורד ולוחץ את ידו של ברוך מרזל"

"עופר אוחנה, נהג האמבולנס שהגיע, נתן לנו כמה פעמים עדות", הוסיף קינן. "הוצאנו צו בית משפט לקבל את הטלפון שלו והממצאים שפכו אור על האירוע. קיבלנו במהלך החקירה תיעוד נוסף של 'בצלם' בו רואים את אלאור יורד ולוחץ את ידו של אוחנה ואת ידו של ברוך מרזל".

"בחקירתו השנייה של אלאור עימתנו אותו עם הדברים שאמרו עדים אחרים, בהם תומר מסיקה שהחזיק את הקסדה שלו וטען כי לפני הירי אמר לו אזריה 'הוא דקר חבר שלי, מגיע לו למות'", ציין קינן. "אפשרנו לו לקרוא את העדויות של עדים אחרים. אחרי שקרא את העדויות בתיק, ביקש להוסיף שלפני הירי הוא בטוח לא דיבר עם תומר, מלבד 'תחזיק לי את הקסדה'". 

במהלך הדיון נערכה הקרנה של כלל הסרטונים שבידי צוות החקירה. באחד הסרטונים ניתן היה לראות שבשעה 8:30:06 יצא עופר אוחנה מהאמבולנס וסייע לפנות את הפצוע. בסרטון עופר אוחנה מצלם את המחבל ואומר: "הוא חי הכלב הזה, איפה הסכין הוא שואל". בסרטון חייל מצביע על הסכין שנמצאת במרחק מה.

"לא צריך מומחה כדי לראות שהסכין רחוקה, וגם שימו לב שהחולצה של המחבל חצי פתוחה - זה 30 שניות לפני הירי", אמר קינן. "אחרי הירי, הסכין הייתה עדיין במקומה. זמן קצר לאחר מכן יצא האמבולנס מהזירה, פגע בסכין והזיז אותה מעט לעבר המחבל".

הסרטון של "בצלם" נפסק, ותמונה ממספר שניות לאחר מכן מראה כי הסכין קרובה הרבה יותר למחבל. "הסכין נבעט ליד המחבל, ככל הנראה על ידי עופר אוחנה", אמר קינן. "השוטר גם שאל את אוחנה 'למה זרקת?'".