"שלמות העם חשובה משלמות הארץ"

שעות ספורות לאחר שנכנס ללשכת שר הביטחון בקריה, נפגש ליברמן עם קציני פורום מטכ"ל. בשיחה רמז על כוונותיו המדיניות והצהיר: "שלמות העם חשובה יותר". ליברמן גם שיגר עקיצה ליעלון: "בא בלי נעליים גבוהות"

שר הביטחון הנכנס אביגדור ליברמן אמר היום (שלישי) במהלך פגישתו הראשונה עם קציני פורום מטכ"ל כי אחדותו של העם היא עניין מרכזי ביכולתו של צה"ל לשמש כמגן החוסן הלאומי של מדינת ישראל. "כשיש התנגשות בין הערכים של שלמות העם או שלמות הארץ, שלמות העם חשובה יותר", אמר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהמושג 'צבא העם' הוא לא קלישאה אלא מציאות", אמר. "גם היום רוב הלוחמים בעת קרב הם אנשי מילואים, קרי אנשים שביום-יום הם אזרחים. לכן, גם תפקידו, משקלו ומקומו של צה"ל בחברה הישראלית הוא הרבה יותר משמעותי מצבאות במדינות אחרות. כמובן שגם המשימות של הצבא הן הרבה יותר מגוונות ורחבות".

ליברמן ופורום המטכ"ל, היום (דובר צה"ל)

ביומו הראשון בתפקיד פגש ליברמן את קציני פורום מטכ"ל וטען כי צה"ל ומפקדיו הם הקונצנזוס הרחב ביותר בחברה הישראלית וזהו הנכס הכי חשוב של הצבא. "יש לשמור על הנכס הזה מכל משמר ולכן אין גוף מתאים ממנו להיות אחראי לא רק על כשירות מבצעית של חיילי צה"ל אלא גם על החוסן הלאומי".

"כחברה ישראלית אנו רשאים לנהל אך ורק מלחמות אין ברירה וחייבים לנצח בהן", הוסיף ליברמן. "אין לנו גם את המותרות לנהל מלחמות התשה מתמשכות. בכלל, בחברה דמוקרטית עניינים של מלחמה ושלום חייבים לבטא את רצונו ותמיכתו של רוב גדול בעם ולא להסתמך על-חודו של קול מקרי בכנסת".

"לא בא בנעליים גבוהות"

במהלך פגישתו עם הקצינים, הביע ליברמן תקווה לשיתוף פעולה עם בכירי מערכת הביטחון. "אני מתכוון לעבוד כאן 24 שעות ביממה", אמר. "אני מאמין בפרגמטיות מדינית ובעוצמה ביטחונית".

ליברמן בטקס בקריה, היום (רויטרס)

"אני בא לכאן בלי נעליים גבוהות ועם ראש פתוח", הוסיף ליברמן. "אני מודה לקודמי בתפקיד השר בוגי יעלון שפעמים רבות חלקתי על דעתו, אך יש לו זכויות רבות ותרומה לא מבוטלת לביטחון ישראל. אני מתכוון לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט ועם המטה הכללי, ואני בטוח שיחד נשמור כולנו על ביטחונם של אזרחי ישראל".

"תומך בפתרון שתי המדינות"

דבריו של ליברמן בדבר שלמות הארץ באו זמן קצר לאחר שהצהיר כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות לשני עמים. "היו הרבה ספקולציות לגבי מדיניותה של הממשלה", טען. "במשך שנים רבות ישראל ביתנו הכריעה בנוגעה להכרה באותו פתרון של שתי המדינות. אני רוצה להזכיר שגם תמכתי מאוד בנאום בר אילן".

"אני חושב שנאומו של א סיסי הוא חשוב מאוד שיוצר הזדמנות אמיתית שחובה עלינו לנסות להרים את הכפפה. אני חושב שביוזמה הערבית ישנם כמה אלמנטים מאוד חיוביים שמאפשרים דיאלוג מאוד רציני עם כל הגורמים הפועלים באזור".

ליברמן זכה גם מוקדם יותר למסר ידידותי מקודמו יעלון, שהודיע כי שוחח עמו בטלפון. "איחלתי לו הצלחה בתפקיד. כמו כן קבענו פגישת חפיפה בינינו", טען יעלון.