יוחזר הטנק של נעדרי סולטן יעקב

פרסום ראשון: ביוני 1982 הפסיד צה"ל בקרב בסולטן יעקב מול הסורים וטנק עליו שלושה חיילים שעדיין מוגדרים נעדרים נפל בשבי. הטנק שהועבר לרוסים הוצג בשלושת העשורים האחרונים במזיאון במוסקבה, אך כעת ישוב לישראל לאחר שנשיא רוסיה פוטין נענה לבקשתו של רה"מ נתניהו להחזירו

הטנק של הנעדרים ישוב הביתה (דו"צ)

פרסום ראשון: 34 שנים אחרי הקרב בסולטן יעקב בו נפל טנק צה"ל בידי הסורים והועבר לרוסיה, נעתר השבוע נשיא רוסיה פוטין לבקשת ישראל להחזיר לארץ את הטנק, בו לחמו שלושה חיילי צה"ל שעדיין נעדרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביוני 1982, במהלך מלחמת לבנון הראשונה לחם צה"ל מול הצבא הסורי על צומת דרכים מדרום לכפר סולטן יעקוב בבקאע שבלבנון. הקרב הסתיים בהפסד לצה"ל שנחשב לאחד הכישלונות הגדולים של צה"ל במבצע שלום הגליל. בקרב נפלו חיילים ושלושה חיילי מילואים שלחמו בטנק מג"ח - זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן - נעדרים עד היום.

הטנק המוצג במוזיאון במוסקבה (ויקיפדיה)

שחזור נפילת הטנק בשבי (לחופש נולד)

במהלך הקרב נפגע הטנק אותו לקחו הסורים ומסרו אותו לרוסים על מנת לנתח את יכולות המיגון שלו שנחשבו מתקדמות. לאחר שסיימו את ניתוח הפיתוחים הישראלים, הועבר הטנק להצגה במוזיאון הצבאי במוסקבה, שם היה מוצג בשלושת העשורים האחרונים.

לפני כחודש, במהלך ביקור נתניהו במוסקבה, ביקש רה"מ מפוטין שיאפשר את החזרתו של הטנק לישראל שכן הוא העדות והזיכרון היחידים למשפחות הנעדרים מהקרב. בסוף השבוע האחרון התבשר נתניהו כי פוטין אישר את הבקשה, וכבר היום צפויה לצאת משלחת של חיל החימוש כדי לבחון את הטנק לוודא שזה אכן הטנק שעליו לחמו השלושה שנפגעו. ראש הממשלה שוחח היום עם משפחות שלושת הנעדרים ועדכן אותן בהתפתחות.

"אני מודה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנענה לבקשתי להשיב לישראל את הטנק מקרב סולטן יעקב", אמר רה"מ נתניהו. "למשפחות הנעדרים- זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ, אין זכר מהבנים וחלקת קבר לעלות אליו, כבר 34 שנים. הטנק הוא העדות היחידה מהקרב, וכעת הוא ישוב לישראל בזכות ההיענות של הנשיא פוטין לבקשתי".