חוליית חמאס תכננה פיגועי התאבדות

הותר לפרסום: 6 פעילי חמאס מבית לחם נעצרו במסגרת חקירת הפיגוע בקו 12, לאחר שתכננו לבצע סדרת פיגועים בי-ם. בין היתר חברי החולייה ייצרו מטעני חבלה ותכננו לפוצץ מכונית תופת ולהוציא לפועל פיגועי ירי

הפיגוע באוטובוס, בחודש שעבר (רויטרס)

נתפסה החולייה שתכננה וביצעה את הפיגוע באוטובוס בירושלים: היום (ראשון) הותר לפרסום כי מספר פעילי חמאס מאזור בית לחם נעצרו, בפעילות משותפת של שב"כ, צה"ל ומשטרה. על פי החשד, החולייה לא רק הוציאה לפועל את פיגוע ההתאבדות בקו 12 לפני כחודש בו נפצעו 19 בני אדם - אלא גם תכננה שורת פיגועים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחקירתם של העצורים עולה כי הם ייצרו את חומרי הנפץ והרכיבו את המטען המאולתר שנשא עמו המחבל המתאבד, עבד אלחמיד אבו סרור בן ה-19, שמת מפצעיו יומיים לאחר הפיגוע. "הם תכננו לבצע פיגועים נוספים, לרבות פיגוע רכב תופת ופיגועי ירי", הדגישו בשב"כ. שניים מהעצורים אף היו מעורבים בפיגוע ירי בשנה שעברה, שהסתיים ללא נפגעים.

העצורים המרכזיים:

מחמד סאמי עבד אלחמיד אלעזה בן ה-18, מצאחור שליד בית לחם, ריצה בעבר עונש מאסר בין השנים 2004-2007 לאחר שתכנן פיגועים של תנועת חמאס. בחקירתו בשב"כ הוא אמר כי החל לייצר מטעני חבלה לאחר שצפה בסרטוני הדרכה ברשת, ונעזר בפעילי חמאס נוספים על מנת להשיג את חומרי הנפץ. "כאשר הושלם ייצור המטען הם פעלו יחדיו לגיוס מפגע מתאבד והכנתו לפיגוע, לרבות תכנון החדרתו לירושלים", הדגישו בשירות הביטחון הכללי. במקביל עסק אלעזה בתכנון פיגועים נוספים ובניסיונות להשיג נשק וחומרי נפץ.

כמו כן התגלה בחקירה כי באוקטובר 2015 יצא עם חשוד נוסף לכביש הסמוך לתקוע ופתח בירי מנשק מאולתר לעבר רכב ישראלי: הנהג לא נפגע.

נמנעו פיגועים נוספים של חברי החולייה (חדשות 2)

מחמד מג'די מצטפא אלעזה בן ה-21, מבית ג'אלה ליד בית לחם, סייע להכין את המטען ולגייס פעילים נוספים לחוליה - בהם המחבל המתאבד אבו סרור. הוא אף הביע נכונות לשמש כמחבל מתאבד בפיגוע הבא שיבצעו חברי החולייה.

אחמד מחמד מחמוד משאיח, בן 19 ממחנה הפליטים עאידה שבבית לחם, הוביל את המחבל ביום הפיגוע לירושלים.

עלי אחמד מחמד ערוג' בן ה-20, תושב כפר ביד פלוח הסמוך לבית לחם, ריצה עונש מאסר בין השנים 2004-2007 בשל מעורבות בחוליה שתכננה פיגועים. מהשב"כ נמסר כי הוא סייע בייצור חומרי הנפץ, בצילום הצוואה המוקלטת של החבל ובהשגת מימון לפעילות החוליה.

סעיד אסאמה עיסא הרמאס, בן 20 מבית לחם, ריצה בעבר מספר עונשי מאסר בגין פעילות עבור תנועת חמאס. מהחקירה עולה כי הוא היה מעורב בהכנות לפיגוע, בכתיבת הצוואה למחבל ובצילומו לפני שיצא לבצע את הפיגוע. בחקירתו הוא הסגיר נשק מאולתר שהוסתר בביתו ושימש לביצוע פיגוע הירי בסמוך לתקוע. תיקי החקירה הועברו לתביעה הצבאית, ובימים הקרובים יוגשו כתבי אישום ובקשה למעצר החשודים עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינם.