"בנט ביקש תדרוך ולא הגיע"

גורמים ביטחוניים טוענים כי יו"ר הבית היהודי, שדרש לבצע שינויים בעבודת הקבינט, לא הגיע בעצמו לאסוף חומרים שהוכנו לדרישתו. בבית היהודי תקפו את נתניהו: "שיפתור הכשלים במקום לשלוח גורמים למשימות פוליטיות"

מתעקש על שינוי ההתנהלות. השר בנט (חדשות 2)

איך מכינים את השרים לדיוני הקבינט - ומדוע חלקם לא טורחים ללמוד את החומר? בעקבות דרישת השר בנט מנתניהו לבצע שורה של שינויים בהתנהלות הקבינט, מספר ממלא מקום ראש המל"ל על האופן שבו מכינים את השרים לדיונים הביטחוניים המכריעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי המועצה לביטחון לאומי מפיקים דוח מודיעין יומי על ענייני ביטחון שוטפים ועניינים אחרים - ושר שמבקש להעמיק בנושאים אלה, מקבל את הדוח הזה ומידע נוסף שמפרט גם את התכניות המבצעיות של צה"ל. כל שר שמעוניין יכול לקבל את המידע - כלומר שהסוגיה תלויה ברצוהם של השרים לקבל את המידע וגם לקבל אותו. 

"לקראת כל דיון קבינט, כל שר שרוצה יכול להתכונן לדיון", מוסר יעקב נגל, ראש המועצה לביטחון לאומי, "כל שר יכול לקבל את כל המידע הרלוונטי ולקבל הכנה לקבינט מאנשי המל"ל". לדבריו, "כל שר שרצה והיו שרים שרצו קיבלו את כל החומר הרלוונטי לקראת דיוני הקבינט".

בנט דורש התנהלות מעמיקה יותר, אך לא לקח את החומרים שהכינו עבורו?

גורמי ביטחון מספרים על תקופת המתיחות עם האירנים, במהלכה נערכו מספר ישיבות קבינט. השר בנט ביקש להעמיק בנושא לקראת הדיונים שהתקיימו אז - והכינו עבורו את החומרים ארבע פעמים. לטענת הגורמים, הוא לא הגיע בכל אותם פעמים על מנת לקבל את החומר שהכינו עבורו.

מקורבים לשר בנט מבהירים היום כי הוא מתכוון ללכת עד הסוף עם דרישתו לנתניהו - וכי בלי שינויים בהתנהלות הקבינט, הוא לא צפוי לתמוך במינוי ליברמן לשר הביטחון. נתניהו אף הבטיח לטפל בזה באופן אישי - והדבר לא קרה עד כה. בנט דורש מזכיר צבאי לכל שרי הקבינט שייתן מידע, סיורים ופגישות עם בכירי מערכת הביטחון להעמקת הידע. מקורבים לבנט אומרים בהרכב הקבינט הנוכחי חייבים פיקוח הדוק יותר.

מהבית היהודי נמסר בתגובה לטענות כי "אם רה"מ היה נלחם בחמאס כפי שנלחם בבית היהודי, מצבנו הביטחוני היה טב יותר. מוטב שיתמקד בפתרון כשלי הקבינט במקום לשלוח גורמים ביטחוניים מכובדים למשימות פוליטיות".