יעלון נפרד: "צבא צריך לנצח, אבל צריך להישאר בני אדם"

משה (בוגי) יעלון נפרד ממשרד הביטחון: בטקס שהתקיים בקריה בתל אביב נכנסה לתוקף באופן רשמי התפטרותו של השר. לפני כן, אמר לפורום מטכ"ל: "גם אחרי הקרב, הפעולה או המלחמה צריך לשמור על ערכינו"

יומיים לאחר ההודעה הדרמטית על התפטרותו מהממשלה ומהכנסת, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עזב היום (ראשון) את תפקידו. לפנות ערב נערך בבסיס הקריה בתל אביב טקס פרידה של המטכ"ל מיעלון, בהשתתפות הרמטכ"ל גדי איזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון דן הראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כאן יושבת חומת המגן הביטחונית, אתם מביאים למציאות ביטחונית שמאפשרת לישראל לשגשג", אמר יעלון לפורום מטכ"ל. "הפורום הזה יכול להשתבח בהישגים שמביאים את ישראל ליציבות ביטחונית יחסית. זה נובע מכך שיושבת כאן חבורה שקולה ואחראית בהובלת הרמטכ"ל, שמשתמשת בכוח באופן מושכל".

(מרים אלסטר, פלאש 90)

"האיומים לא תמו ולכם הפורום הזה לא יהיה מובטל בשנים הקרובות", הוסיף יעלון, "אבל תזכרו: צבא צריך לנצח, אבל צריך להישאר בני אדם. גם אחרי הקרב או הפעולה או המלחמה, צריך לשמור על הערכים שלנו ולהישאר בני אדם. אני סומך עליכם שתמשיכו להוביל ולנצח".

הפגישה בין יעלון לאיזנקוט (אריאל חרמוני, פלאש 90)

מינוי ליברמן טרם אושר סופית

יעלון משאיר אחריו כסא ריק, לאחר שההסכם הקואליציוני עם ישראל ביתנו עדיין לא נחתם וההודעה על מינויו של יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן לשר ביטחון במקום יעלון טרם אושרה באופן סופי. לפי הדיווחים, המשא ומתן על הצטרפותה של ישראל ביתנו לקואליציה צפוי להסתיים הערב או מחר, אך עד אז - תיק הביטחון יישאר בידי נתניהו.

ביום שישי בשעות הבוקר הודיע לראשונה יעלון כי בכוונתו להתפטר, משום שאיבד את האמון בראש הממשלה נתניהו. "הבוקר הודעתי לראש הממשלה כי אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת, ונוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים", אמר יעלון בהצהרה רשמית בקריה בתל אביב. "אין לי כוונה לעזוב את החיים הציבוריים והפוליטיים במדינה. בדעתי לשוב ולהתמודד על ההנהגה הלאומית של ישראל".

מכתב ההתפטרות של יעלון

זמן קצר לאחר ההודעה הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו על ההחלטה והביע צער. "אני מניח שאם בוגי יעלון לא היה מתבקש לעזוב את משרד הביטחון ולעבור למשרד החוץ, לא היה מתפתח מה שהוא קורא משבר האמון בינינו - והוא לא היה מתפטר", מסר ראש הממשלה. נתניהו הבהיר כי השינוי בחלוקת התיקים לא נבע ממשבר אמון בין השניים, אלא מהצורך להרחיב את הממשלה. "אני חושב שהוא היה צריך להמשיך להיות שותף בהנהגת המדינה בתפקיד שר החוץ", הוסיף.