המעברים באיו"ש ישודרגו - זמני ההמתנה יקוצרו

במה שעשויה להיות פעולתו האחרונה כשר ביטחון סיכם יעלון עם שר האוצר כחלון על הקצאת 300 מיליון שקל לשיפור המעברים ביהודה ושומרון ואזור ירושלים. בסופה של התכנית שתתפרס על פני שלוש שנים, זמני ההמתנה של הפועלים צפויים להתקצר ב-30% לפחות. בחודשים האחרונים תיעד כתבנו אוהד חמו את התנאים הבלתי נסבלים במעברים

זמני ההמתנה במעברים יקוצרו (חדשות 2)

בחודשים האחרונים תיעד כתבנו אוהד חמו את המציאות הקשה ואת התנאים הבלתי נסבלים במעברים בין הרשות לישראל בהם מצטופפים מאות פועלים פלסטינים. היום (חמישי) נודע כי משרדי הביטחון והאוצר ומתאם הפעולות בשטחים גיבשו בחודשים האחרונים תכנית לשדרוג המעברים בגזרת איו"ש. על פי התכנית, מספר העובדים הפלסטינים שעוברים לישראל משטחי הרשות יגדל, וזמני ההמתנה יפחתו בשיעור של כ-30 אחוזים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הצוותים של משרד הביטחון ומשרד האוצר עבדו בקדחתנות על התכנית הרב-שנתית לשדרוג המעברים. השרים יעלון וכחלון שהובילו את המהלך, הגיעו לבסוף להסכמה לפיה יוקצו לפרויקט 300 מיליוני שקלים.

הכסף הרב שהגיע מתקציב המנהל האזרחי, יוקצה לטובת שדרוג הרמה הטכנולוגית של האמצעים המצויים במעברים ושיפור התנאים ואיכות השירות שמקבלים הפועלים הפלסטינים.

על פי פרטי התכנית, 80 מיליוני שקלים יועברו לשדרוג המחסומים הגדולים בעוטף ירושלים בהם: קלנדיה, מחסום הזיתים ומעבר קבר רחל. מעברים אלו אמנם לא יועברו לידיים אזרחיות כפי שנעשה בגזרת יהודה ושומרון, אך גם בהם תשודרג התשתית תחת פיקוח משרד הביטחון.

בסופו של הליך השדרוג, זמני ההמתנה של הפועלים צפוי לפחות בשיעור של בין 30% ל-50% וכך תגדל גם ספיקת הסחורות במעברים השונים.

בחודש שעבר הביא אוהד חמו תיעוד מיוחד מלילה עם הפועלים הפלסטינים במעבר קלנדיה. התמונות שפורסמו במהדורה המרכזית הראו את הלחץ, הצפיפות והתנאים הקשים בהם נאלצים לעמוד הפועלים.

כשהם מחזיקים שקיות אוכל ביד, ופניהם נפולות, "מבלים" הפועלים הפשוטים שעות ארוכות במעבר. הם סיפרו כי לעיתים הם עובדים מרחק חצי שעת נסיעה מביתם, אך נאלצים לצאת ארבע שעות לפני רק בגלל העמידה הממושכת במעבר.