אישום: 2 צעירים מהצפון תכננו פיגועי דקירה וירי

השניים, תושבי ג'דיידה-מכר שבגליל המערבי, תכננו לבצע פיגועים נגד יהודים - כך התיר היום לפרסום בית המשפט המחוזי בחיפה. השניים כבר היו בדרכם לביצוע פיגוע דקירה בירושלים, אך שוכנעו שלא לבצעו. עם זאת, המשיכו לחשוב היכן הכי כדאי לבצע פיגוע ופעלו להשיג נשק חם על מנת להגיע לתוצאות קשות ייותר

הנאשמים בבית המשפט, היום (חדשות 2)

תכננו להוציא לפועל פיגועים נגד יהודים באמצעות סכינים - ונשק חם: בית המשפט המחוזי בחיפה התיר לפרסם הבוקר (רביעי) פרטיה של פרשייה ביטחונית שנחקרה על ידי השב"כ וימ"ר מחוז חוף, במסגרתה נעצרו שני צעירים מצפון הארץ בחשד שתכננו פיגועי דקירה ופיגועים בנשק חם נגד יהודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

מכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז חיפה נגד השניים, תושבי הכפר ג'דיידה-מכר הסמוך לעכו, עולה כי על רקע גל הטרור והמתיחות באזור הר הבית בתקופה האחרונה - גמלה בלבם ההחלטה להוציא לפועל פיגוע נגד יהודים, ולפעול בהשראתו של נשאת מלח'ם, המחבל שביצע את הפיגוע בבר "הסמטא" ברחוב דיזינגוף בתל אביב.

זמן קצר לאחר הפיגוע, הציע חברם של הנאשמים לחברו לבצע פיגוע דקירה - ושני הנאשמים החליטו כי יפעלו לרצוח חיילים או אזרחים יהודים בדקירות סכין באזור שער שכם שבעיר העתיקה. השניים יצאו לכיוון ירושלים והצטיידו בסכינים - סכין קפיצית עם להב באורך של 15 סנטימטרים וסכין נוספת, עם להב ארוכה יותר, באורך של 25 סנטימטרים.

תכננו פיגוע דקירה בשער שכם. ארכיון (הדס פרוש, פלאש 90)

כשהגיעו לעיר, החליטו לא לבצע את הפיגוע כיוון שחשבו שבאמצעות סכינים הם לא יצליחו לגרום לתוצאות קשות. ההחלטה שלא לבצע את הפיגוע התקבלה גם לאחר שבמהלך הנסיעה לירושלים, קיבלו שיחת טלפון ממכר שהניא אותם מלבצע את המעשה, בטענה שפעולה כזו מנוגדת לעקרונות דת האסלאם.

תכננו פיגוע עם נשק חם בבית כנסת

למרות זאת, תכננו הנאשמים לבצע פיגוע בהזדמנות אחרת. זמן קצר לאחר הניסיון להוציא לפועל פיגוע בבירה, נפגשו השלושה בכפר ותכננו לבצע פיגוע בצומת אחיהוד - אלא שגם פיגוע זה לא יצא בסופו של דבר אל הפועל.

ובכך לא תמו הניסיונות שלהם לנסות ולבצע פיגוע: לפני כחודש, ערך אחד מהם סיור בעיר עכו, במטרה לאתר בה בית כנסת שבו יוכל לבצע פיגוע באמצעות נשק חם. המקום שבחר לבצע בו את הפיגוע היה בית כנסת ברחוב בן עמי בעיר - אלא שגם פעולה זו לא יצאה אל הפועל. 

שני הנאשמים פנו לנאשם השלישי בבקשה שישיג עבורם נשק חם לצורך הפיגוע - ובפשיטה על ביתו נמצא נשק מאולתר ומחסניות אם-16. בסופו של דבר, הצליחו כוחות הביטחון להגיע אל השלושה ולעצור אותם - והם הואשמו היום בסעיפים של ניסיון רצח, קשירת קשר לביצוע פשע, סיוע לניסיון רצח ועבירות נשק.

פרקליטו של אחד הנאשמים, עו"ד ויסאם עריד, מסר בשיחה עם חדשות 2 Online בתגובה להאשמות כי "הנאשמים מכחישים את המיוחס להם וטוענים שההודאות שנגבו מהם היו תחת לחץ. לחלק מהדברים שמיוחסים להם אין כל אחיזה במציאות". לדבריו, "האישומים שהוגשו היום לא תואמים את החשדות שהופיעו בבקשות להארכות מעצר".

עו"ד משה אביטל, המייצג נאשם אחר מסר כי הוא "מבקש לשלוח את מרשי להסתכלות פסיכיאטרית, הוא עם עבר של מחלות נפש". מעצרם של השלושה הוארך עד ל-25 במאי.