מפקד חיל האוויר על פקודיו שנפלו בהתרסקות ברומניה: "שומע את השמות אחד אחרי השני ומתכווץ"

אלוף אמיר אשל משחזר את הרגע שבו בישרו לו על אסון התרסקות היסעור ברומניה בו נספו 6 אנשי צוות של חיל האוויר. "התגובה הראשונה אומרת איך זה קרה להם", אומר האלוף בסרט לזכרו של טייס המסוק אל"מ דני שיפנבאואר ז"ל. בנו של שיפנבאואר, שקיבל את העיטור במקום אביו, מספר על החלום ללכת בדרכי אביו

"אותי זה תפס בוושינגטון - טלפון. 'התרסק יסעור ברומניה'. אני שואל 'מי', כי הם כולם היו פקודים שלי" - מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, משחזר את הרגעים בהם התבשר על התרסקות מסוק יסעור של חיל האוויר במהלך אימון ברומניה. דבריו של האלוף אשל מובאים בסרט לזכרו של טייס המסוק, אל"מ דני שיפנבאואר ז"ל, שנפל בתאונה ויוקרן באירוע ההנצחה הלאומי בכנסת "שירים לזכרם" שייערך הערב (שלישי) ב-21:15 ויועבר בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בתאונת האימונים שהתרחשה ב-26 ביולי 2010 נהרגו שישה לוחמי צה"ל וטייס רומני. במהלך אימון בהרי הקרפטים התרסק מסוקם בצלע הר במהלך טיסה במזג אוויר ערפילי. כל אנשי הצוות נהרגו: אלוף-משנה דני שיפנבאואר, סגן-אלוף אבנר גולדמן, רב-סרן יהל קשת, רב-סרן ליאור שי, סרן ניר לקריף, רב-סמל ראשון אורן כהן והמשקיף הרומני קפטן סטפן קלאודיו דרגנה.

אלוף אמיר אשל, ארכיון (סיון פרג')

"הרגשתי שאני מדבר עם אבא בחלום"

"אני שומע את השמות אחד אחרי השני - ומתכווץ", הוסיף מפקד חיל האוויר. "התגובה הראשונה אומרת: 'איך זה קרה להם, לאנשים שאני כמפקד הכי סומך עליהם'". אשל תיאר בסרט את השפעת האסון על חיל האוויר: "אנחנו חיל שהכי הרבה לומד. כל תאונה כזו אנו הופכים כל אבן כדי להבין מה היה ומה לתקן".

בסרט משתתפים גם בניו של שיפנבאואר, רועי ויונתן, שמספרים על החלום ללכת בדרכו של אבא: רועי אף הגיע למיונים לחיל האוויר. "רציתי עזרה ממנו", הוא סיפר על אביו. "הרגשתי שאני מדבר איתו בחלום, אולי ככה אני אעבור. אני מתאר לעצמי שהוא היה גאה בי". רועי לבסוף לא עבר את המיונים, אך המסר מאביו הולך עמו גם היום: "אבא היה אומר 'תמשיך הלאה'".

אל"מ דני שיפנבאואר ז"ל

'שירים לזכרם' הינו אירוע ההנצחה הלאומי שמארגנים במשותף הכנסת, אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון והאגף לנפגעי פעולות איבה במוסד לביטוח לאומי. ישתתפו בו נשיא המדינה, ראש הממשלה, שר הביטחון, שר הרווחה, סגן הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה.