שר הביטחון: "יש דאגה לנוכח תופעות מסוימות"

אחרי שאתמול לחץ נתניהו את ידו של סגן הרמטכ"ל ואף אמר כי סערת נאום יום השואה "מאחורינו", התייצב היום שוב יעלון לצדו של אלוף יאיר גולן: "אני וראש הממשלה חלוקים, יש גורמים אחרים במדינה שמודאגים"

"יש דאגה לנוכח תופעות מסוימות" (רויטרס)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום (שלישי) בריאיון לרשת ב' של קול ישראל לדבריו של סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, שאמר בנאומו בטקס יום השואה כי "מה שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, ומציאת עדות להם פה ב-2016". יעלון אמר כי "אצל גורמים במדינה יש דאגה לנוכח תופעות מסוימות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ודאי שאין להשוות בין ישראל לתקופת ויימאר או בין צה"ל לנאצים, ואני גם לא חושב שדברים כאלה נאמרו", הדגיש יעלון. "אבל במטה הכללי וגם אצל גורמים אחרים במדינה כמו במשטרה ובשב"כ יש דאגה לנוכח תופעות מסוימות. אצלי הרצח בדומא לדוגמא מעורר חלחלה, ושערותיי סומרות כשאני מדבר על זה". על דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר אתמול כי שוחח עם גולן וכי סערת הנאום "מאחורינו", אמר יעלון כי "יש לי הערכה רבה למדיניות שלו, אך יש דברים שאנחנו חלוקים לגביהם".

השר התייחס בריאיון גם לטיוטת דוח מבקר המדינה בנושא צוק איתן, שהודלפה. "פרסום הטיוטה הוא שערורייה, זכותם של המבוקרים להעיר הערות ורק אחר כך הוא אמור להתפרסם", אמר. "אני יכול לנחש מי הדליף, ברור שזה מישהו שרוצה לתקוף פוליטית את הממשלה".

יאיר גולן, ארכיון (פלאש 90, גפן רזניק)

לגופן של הטענות, אמר יעלון כי "בנושא המנהרות אנחנו עוסקים שנים, ויש אתגרים שאין לנו פתרון מוחלט עבורם. אבל זו לא תוצאה של הזנחה או רשלנות".

במהלך הריאיון מתח יעלון ביקורת על ביטויי תמיכה באלאור אזריה, החייל שירה במחבל המנוטרל בחברון ומשפטו נפתח אתמול לאחר שהואשם בהריגה. "כשמתוך המערכת הפוליטית נותנים לתופעה כזו לגיטימציה, גם אם בקריצת עין, אז טוב שיש צבא ומפקדים, אנשי משטרה ושב"כ שהדברים האלה מטרידים אותם", אמר. "הם פועלים על פי מצפן ערכי ולא על פי שבשבת רוחות".