מתחת לפני השטח: לוחמי המנהרות

במקביל לפעילות לחשיפת מנהרות החמאס, בצה"ל נערכים בימים אלה גם לאפשרות של לחימה בהן. באזור הנגב נחפר באחרונה אתר מנהרות ממש כמו אלה שבעזה, שם מתאמנות היחידות המובחרות ביותר של צה"ל. הצטרפנו לאימון מיוחד של גדוד הסיור של גבעתי עם הצצה ראשונה למתקן האימונים

אי שם בנגב נחפר אתר מנהרות, בדיוק כמו זה שנחפר בעזה, שם עוברות בימים אלו כל היחידיות המיוחדות והסיירות בצה"ל קורס לוחמת קרקע. חשוך וצפוף שם, מעבר לכל פינה יכול להיות מטען או לוחם חמאס, אבל כך נראית ממלכת אי הודאות של לוחמה בתוך מנהרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה אחד לאחד המנהרה בעזה, חד משמעית", מתאר סגן נאור מחטיבת גבעתי אליה הצטרפנו לאימון מיוחד. "זה מה שאנחנו מתכוננים אליו הכי טוב. כדי להכיר את האויב שלנו צריך לבנות את מה שהוא עושה".

חמאס מכין לא רק מנהרות התקפיות חודרות לשטח ישראל, אלא גם מערך סבוך וצפוף של מנהרות הגנתיות שיחכו למי שייכנס לתוך הרצועה, ממולכדות, משמשות להעברת כוחות - גם לחטיפה. כוח המנהרות המיוחד שהוכשר להילחם בחיילי צה"ל הוא ה"נוחבה", שמכיל כבר 5,000 לוחמים.

בצה"ל מוכנים לכל תרחיש

בחטיבת גבעתי פיתחו שיטת לחימה עם אמצעי לחימה וגילוי ייחודיים כדי להתמודד עם האיום המורכב. "האויב היום הוא 360", מסביר רס"ן שי. "אם בעבר הוא היה מולנו או מאחורינו, אז היום הוא נמצא גם מתחת לרגליים ומעלינו".

מדובר במלחמת מוחות. חמאס מזהה שמנהרות ולחימה מתחת לקרקע הן נקודות יתרון עבורו. בצה"ל אוספים מודיעין, לומדים ומתרגלים, הם אומרים כי יעדיפו להפוך את המנהרות לבתי קברות ולא להיכנס פנימה, אבל מוכנים לאפשרות אם יצטרכו.