גורמים בסביבת נתניהו: "חברי קבינט בעבר הדליפו ועיוותו את ממצאי הדוח"

יממה לאחר חשיפת הממצאים המטרידים מטיוטת דוח המבקר על מבצע 'צוק איתן', בסביבת רה"מ הגיבו בחריפות וטענו כי "פוליטיקאים חסרי אחריות סילפו את האמת ומשתמשים בכך לצרכי ניגוח פוליטי". מוקדם יותר התייחס גם הרמטכ"ל בזמן המבצע בני גנץ לממצאים ואמר כי המבצע "נוהל באחריות ובשיקול דעת"

נתניהו, יעלון וגנץ בימי המבצע (יונתן סינדל ,פלאש 90)

"פוליטיקאים חסרי אחריות עיוותו את הדוח לצרכים פוליטיים": גורמים בסביבת ראש הממשלה נתניהו הגיבו היום (שישי) בחריפות לממצאי טיוטת הדוח על מבצע "צוק איתן" - והפנו אצבע מאשימה לעבר שרים חברי קבינט שלטענתם, הדליפו וסילפו את הנתונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים בסביבת נתניהו מסרו כי "אין דמיון בין מה שפורסם למה שכתוב בטיוטת הדוח. גם טיוטה זו בוודאי תשתנה לקראת הדוח הסופי, לאחר קבלת התשובות לטיוטה".

"גם המבקר מציין שרה"מ הגדיר את איום המנהרות כאיום מרכזי", הדגישו, "זמן רב לפני המבצע והנחה את כל המערכות לפעול לסיכול האיום. טיוטת הדו"ח הודלפה ועוותה ע״י גורמים אינטרסנטיים, ביניהם פוליטיקאים חסרי אחריות שהיו חברי הקבינט, שיודעים את האמת ומעדיפים לסלף אותה, לצרכי ניגוח פוליטי".

עוד הוסיפו כי "מבצע צוק איתן נוהל באחריות ובשיקול דעת, והנחית על החמאס את המכה הקשה מיום הקמתו. התקופה שעברה מאז צוק איתן היא השקטה ביותר ליישובי עוטף עזה מאז שנת 2000".

גנץ: "קיבלתי את הדוח רק אחרי שפורסם בתקשורת"

מוקדם יותר היום הגיב גם הרמטכ"ל במהלך המבצע, רא"ל בני גנץ לטיוטת דוח מבקר המדינה שמצביעה על כשלים בתפקוד הדרג המדיני והביטחוני בימי הלחימה, ואמר כי "צוק איתן נוהל על ידי ראש הממשלה, שר הביטחון ועל ידי בצורה שקולה אחראית ומאוזנת". גנץ אמר את הדברים בהרצאה שנשא בבית איזי שפירא.

גנץ מתח בדבריו ביקורת על חשיפת פרטי הדוח החמור וטען כי קיבל את הממצאים לעיון רק לאחר פרסומם. "אני מצר על העובדה שדוח המבקר הגיע אלי 24 שעות אחרי שהגיע לתקשורת", סיפר הרמטכ"ל לשעבר.

הביקורת של גנץ על הדלפת הטיוטה מצטרפת לביקורת שהשמיע מבקר המדינה יוסף שפירא בעניין, שהתייחס מוקדם יותר היום לפרסום הממצאים. שפירא קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבדוק כיצד הטיוטה, המסווגת כסודית ביותר, הודלפה על ידי אחד או כמה מהמבוקרים.

המבקר אף התייחס לביקורת שנשמעה על טיוטת הדוח, ואמר כי "כל מטלות הביקורת שעורך משרד מבקר המדינה נעשות על פי אמות מידה מחמירות וממצאים מבוססים". שפירא קרא למבוקרים "להתרכז בטיוטת הדוח שנשלחה להם כנדרש לצורך מתן תגובה".

הביקורת של שפירא מגיעה בתגובה לדברים שנאמרו אתמול בסביבת נתניהו ויעלון. גורמים המקורבים לשניים הגיבו בחריפות ואמרו כי זהו דוח לא רציני של מבקר לא רציני וכי הם "דוחים אותו על הסף". לדבריהם, הוא כולל קביעות שאינן נכונות עובדתית וכי "המערכה נוהלה בשקיפות חסרת תקדים מול הקבינט, מספר חסר תקדים של ישיבות נערכו".

הדוח שיטלטל את המערכת הפוליטית?

מדובר בדוח יסודי ונוקב שיש בו כדי להיות פצצה מתקתקת - ציבורית ופוליטית, שנחשב לחמור אף יותר מדוח וינוגרד בו נבדקו כשלי מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 - כך מעידים גורמים שנחשפו לטיוטת הדוח שהופצה. הביקורת החריפה ביותר נמתחת על הרמטכ"ל בזמן המבצע, רא"ל במיל' בני גנץ - אבל מועברת בו גם ביקורת חריפה על נתניהו ויעלון.

גנץ, יעלון ונתניהו בימי "צוק איתן"


בין היתר עולות בדוח טענות על הטעיות של הקבינט באופן שהביא להארכת המבצע - כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", כמו גם חוסר קשר מוחלט בין הערכות הרמטכ"ל שנאמרו בביטחון רב לבין מה שקרה בשטח - וגם חילופי האשמות חמורים בין שרי הקבינט.