הרמטכ"ל לשעבר גנץ מגיב לממצאי דוח המבקר: "צוק איתן נוהל בצורה אחראית"

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ התייחס לראשונה לממצאים החמורים בטיוטת דוח המדינה, לפיהם היו ליקויים של הדרג המדיני והביטחוני בניהול מבצע "צוק איתן". על הדלפת הטיוטה אמר גנץ: "קיבלתי את הדוח רק לאחר שפורסם בתקשורת"

הרמטכ"ל במהלך מבצע "צוק איתן" בני גנץ הגיב היום (שישי) לטיוטת דוח מבקר המדינה, שמצביעה על כשלים בתפקוד הדרג המדיני והביטחוני בימי הלחימה, ואמר כי "צוק איתן נוהל על ידי ראש הממשלה, שר הביטחון ועל ידי בצורה שקולה אחראית ומאוזנת". גנץ אמר את הדברים בהרצאה שנשא בבית איזי שפירא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גנץ מתח בדבריו ביקורת על חשיפת פרטי הדוח החמור וטען כי קיבל את הממצאים לעיון רק לאחר פרסומם. "אני מצר על העובדה שדוח המבקר הגיע אלי 24 שעות אחרי שהגיע לתקשורת", סיפר הרמטכ"ל לשעבר.

הביקורת של גנץ על הדלפת הטיוטה מצטרפת לביקורת שהשמיע מבקר המדינה יוסף שפירא בעניין, שהתייחס מוקדם יותר היום לפרסום הממצאים. שפירא קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבדוק כיצד הטיוטה, המסווגת כסודית ביותר, הודלפה על ידי אחד או כמה מהמבוקרים.

בני גנץ, היום

המבקר אף התייחס לביקורת שנשמעה על טיוטת הדוח, ואמר כי "כל מטלות הביקורת שעורך משרד מבקר המדינה נעשות על פי אמות מידה מחמירות וממצאים מבוססים". שפירא קרא למבוקרים "להתרכז בטיוטת הדוח שנשלחה להם כנדרש לצורך מתן תגובה".

הביקורת של שפירא מגיעה בתגובה לדברים שנאמרו אתמול בסביבת נתניהו ויעלון. גורמים המקורבים לשניים הגיבו בחריפות ואמרו כי זהו דוח לא רציני של מבקר לא רציני וכי הם "דוחים אותו על הסף". לדבריהם, הוא כולל קביעות שאינן נכונות עובדתית וכי "המערכה נוהלה בשקיפות חסרת תקדים מול הקבינט, מספר חסר תקדים של ישיבות נערכו".

גנץ, יעלון ונתניהו בימי "צוק איתן"

הדוח שיטלטל את המערכת הפוליטית?

מדובר בדוח יסודי ונוקב שיש בו כדי להיות פצצה מתקתקת - ציבורית ופוליטית, שנחשב לחמור אף יותר מדוח וינוגרד בו נבדקו כשלי מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 - כך מעידים גורמים שנחשפו לטיוטת הדוח שהופצה. הביקורת החריפה ביותר נמתחת על הרמטכ"ל בזמן המבצע, רא"ל במיל' בני גנץ - אבל מועברת בו גם ביקורת חריפה על נתניהו ויעלון.

בין היתר עולות בדוח טענות על הטעיות של הקבינט באופן שהביא להארכת המבצע - כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", כמו גם חוסר קשר מוחלט בין הערכות הרמטכ"ל שנאמרו בביטחון רב לבין מה שקרה בשטח - וגם חילופי האשמות חמורים בין שרי הקבינט.