המבקר: "לבדוק כיצד הודלפה טיוטת הדוח"

מבקר המדינה יוסף שפירא דורש מראש הממשלה והיועמ"ש לבדוק מה הוביל לדליפת טיוטת הדוח שעסק בהתנהלות הדרג המדיני בימי "צוק איתן", שסווג "סודי ביותר". שפירא הדף את הביקורת: הדוח נכתב על פי ממצאים מבוססים

"לבדוק את ההדלפה" (פלאש 90)

מבקר המדינה יוסף שפירא התייחס היום (שישי) להדלפת טיוטת דוח הביקורת על התנהלות ההנהגה במבצע "צוק איתן", וקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבדוק כיצד הטיוטה, המסווגת כסודית ביותר, הודלפה על ידי אחד או כמה מהמבוקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המבקר אף התייחס לביקורת שנשמעה על טיוטת הדוח, ואמר כי "כל מטלות הביקורת שעורך משרד מבקר המדינה נעשות על פי אמות מידה מחמירות וממצאים מבוססים". שפירא קרא למבוקרים "להתרכז בטיוטת הדוח שנשלחה להם כנדרש לצורך מתן תגובה".

הביקורת של שפירא מגיעה בתגובה לדברים שנאמרו אתמול בסביבת נתניהו ויעלון. גורמים המקורבים לשניים הגיבו בחריפות ואמרו כי זהו דוח לא רציני של מבקר לא רציני וכי הם "דוחים אותו על הסף". לדבריהם, הוא כולל קביעות שאינן נכונות עובדתית וכי "המערכה נוהלה בשקיפות חסרת תקדים מול הקבינט, מספר חסר תקדים של ישיבות נערכו".

הדוח שיטלטל את המערכת הפוליטית?

מדובר בדוח יסודי ונוקב שיש בו כדי להיות פצצה מתקתקת - ציבורית ופוליטית, שנחשב לחמור אף יותר מדוח וינוגרד בו נבדקו כשלי מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 - כך מעידים גורמים שנחשפו לטיוטת הדוח שהופצה. הביקורת החריפה ביותר נמתחת על הרמטכ"ל בזמן המבצע, רא"ל במיל' בני גנץ - אבל מועברת בו גם ביקורת חריפה על נתניהו ויעלון.

בין היתר עולות בדוח טענות על הטעיות של הקבינט באופן שהביא להארכת המבצע - כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", כמו גם חוסר קשר מוחלט בין הערכות הרמטכ"ל שנאמרו בביטחון רב לבין מה שקרה בשטח - וגם חילופי האשמות חמורים בין שרי הקבינט.

כשלים ב"צוק איתן"? (רויטרס)

בדוח מתואר גם מקרה לפיו ביום הראשון של מבצע "צוק איתן", אחרי שאותרה מנהרה התקפית של חמאס בכרם שלום, הרמטכ"ל גנץ הרגיע והבטיח בקבינט שאין לחמאס כוונה ומוכנות לעוד פעולות ממנהרות. זמן קצר לאחר הדברים הללו, אירעו 4 תקיפות מתוך 4 מנהרות שונות של חמאס.

עדיין לא ברור מה מתוך טיוטת הדוח שכבר הופצה צפוי להתפרסם, אבל אם הדוח יפורסם בנוסח שהופץ - נראה כי בתודעה הציבורית לפחות, מבצע "צוק איתן" יהפוך למלחמת לבנון השנייה, שנחשבת בעיני רבים לכישלון מהדהד ורווי מחדלים.