הדוח על צוק איתן - "פצצה מתקתקת"‎

דוח נוקב של המבקר על כשלי המבצע עלול לגרום רעידת אדמה פוליטית וציבורית, אם יתפרסם כפי שנכתב. ביקורת חריגה נמתחת על הרמטכ"ל לשעבר גנץ וגם על נתניהו ויעלון. לפי טיוטת הדוח, זמן קצר לאחר שגנץ הרגיע בקבינט בנוגע לאיום המנהרות, חמאס ביצע 4 תקיפות דרכן

ביקורת חריפה על הצמרת הביטחונית (פייסבוק)

הדוח שיטלטל את המערכת הפוליטית: מבקר המדינה יוסף שפירא, צפוי לפרסם בקרוב דוח חמור במיוחד על התנהלות בכירי המדינה במהלך מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה בקיץ 2014, בו נמתחת ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל דאז גנץ.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בדוח יסודי ונוקב שיש בו כדי להיות פצצה מתקתקת - ציבורית ופוליטית, שנחשב לחמור אף יותר מדוח וינוגרד בו נבדקו כשלי מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 - כך מעידים גורמים שנחשפו לטיוטת הדוח שהופצה על ידי המבקר. הביקורת החריפה ביותר נמתחת על הרמטכ"ל בזמן המבצע, רא"ל במיל' בני גנץ - אבל מועברת בו גם ביקורת חריפה על נתניהו ויעלון.

בין היתר עולות בדוח הטעיות של הקבינט באופן שהביא להארכת המבצע - כפי שפורסם הבוקר ב"הארץ", כמו גם חוסר קשר מוחלט בין הערכות הרמטכ"ל שנאמרו בביטחון רב לבין מה שקרה בשטח - וגם חילופי האשמות חמורים בין שרי הקבינט.

גילוי מנהרה בעזה במהלך מבצע "צוק איתן" (דובר צה"ל)

בדוח מתואר גם מקרה לפיו ביום הראשון של מבצע "צוק איתן", אחרי שאותרה מנהרה התקפית של חמאס בכרם שלום, הרמטכ"ל גנץ הרגיע והבטיח בקבינט שאין לחמאס כוונה ומוכנות לעוד פעולות ממנהרות. זמן קצר לאחר הדברים הללו, אירעו 4 תקיפות מתוך 4 מנהרות שונות של חמאס.

עדיין לא ברור מה מתוך טיוטת הדוח שכבר הופצה צפוי להתפרסם, אבל אם הדוח יפורסם בנוסח שהופץ - נראה כי בתודעה הציבורית לפחות, מבצע "צוק איתן" יהפוך למלחמת לבנון השנייה, שנחשבת בעיני רבים לכישלון מהדהד ורווי מחדלים.

גורמים בסביבת נתניהו ויעלון הגיבו בחריפות ואמרו כי זהו דוח לא רציני של מבקר לא רציני וכי הם "דוחים אותו על הסף". לדבריהם, הוא כולל קביעות שאינן נכונות עובדתית וכי "המערכה נוהלה בשקיפות חסרת תקדים מול הקבינט, מספר חסר תקדים של ישיבות נערכו".

עוד הם מוסיפים כי "זהו האיש שהביא דוח על השריפה בכרמל בלי המלצה למטוסי כיבוי, הרבה יערות היו נשרפים אם היינו מקשיבים לו. חבל שאנשי המבקר מאפשרים דליפת פרטים מדוח שאותו הם הגדירו סודי ביותר".