פרסום ראשון: השיחה הקשה שהובילה להבהרה של סגן הרמטכ"ל

סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן שעורר סערה בעקבות דבריו, לפיהם יש דימיון בין מה שנעשה בגרמניה הנאצית לתהליכים בחברה הישראלית, פרסם הבוקר הבהרה, אך לחדשות 2 נודע כי זאת הגיעה לאחר שיחה טעונה בין רה"מ לשר הביטחון. נתניהו אמר ליעלון שדברי גולן לא מקובלים

שוב: מתיחות בין יעלון ונתניהו (יונתן סינדל, פלאש 90)

פרסום ראשון: להבהרה שפרסם הבוקר (חמישי) דובר צה"ל בנוגע לדברי סגן הרמטכ"ל יאיר גולן אמש בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה, קדמה שיחת טלפון קשה בין ראש הממשלה עם שר הביטחון. נתניהו אמר ליעלון כי דברי גולן, לפיהם יש דימיון בין גרמניה הנאצית לתהליכים בחברה הישראלית, אינם מקובלים. למרות השיחה הטעונה עם רה"מ, גיבה הבוקר שר הביטחון את האלוף גולן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות פניית חדשות 2, מסרו גורמים בקרבתו של ראש הממשלה כי "עם כל ההערכה לסגן הרמטכ"ל הוא שגה בדבריו וטוב שהבהיר אותם". הדברים מחדדים את העימות המתפתח בין נתניה ויעלון, שגיבה היום את דברי האלוף גולן, גם אחרי השיחה הלילית הקשה עם ראש הממשלה.

(אסף שילה/ישראל סאן)

בין השניים שוררת מתיחות שגברה בעיקר בעקבות פרשת החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון. מקורבי נתניהו סבורים שיעלון מיהר לאמץ עמדה מרשיעה כלפי החייל, ואילו בסביבת יעלון הסתייגו מאוד ממה שפירשו כחוסר גיבוי של ראש הממשלה לפיקוד הצבאי.

גורמים בצה"ל טוענים כי ההבהרה לדבריו של סגן הרמטכ"ל, אמש בטקס במרכז "משואה", הייתה מתפרסמת בכל מקרה, אך מדגישים כי יש לשים לב לכך שהיא כוללת גם התנערות מביקורת על ההנהגה המדינית.

גולן נאם בעצרת זיכרון בתל יצחק, שם אמר כי "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב-2016". הדברים השנויים במחלוקת עוררו הדים וגררו גינויים וביטויי תמיכה כאחד.

למרות הודעת ההבהרה שיצאה בעקבות דבריו של סגן הרמטכ"ל, שב ותקף אותו היום (חמישי) שר החינוך נפתלי בנט בטקס יום השואה בבקעת הקהילות ביד ושם: "חיי עמנו כאן בישראל אינם דומים בשום דרך למה שחוללו לעמנו שם באירופה לפני כ-80 שנה. מכחישי השואה לצערנו, רק מתרבים, ועלינו לנהוג בשום שכל ובאחריות ולא לציידם בעוד כלי תעמולה חלילה. הדברים השגויים שנאמרו תוקנו, וטוב שכך".