סגן הרמטכ"ל מבהיר: "ההשוואה אבסורדית ומשוללת יסוד"

אחרי הסערה שקמה בעקבות דברי של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן אמש, שאמר כי"מפחיד לזהות בקרבנו תהליכים כמו בגרמניה לפני 80 שנים", הבהיר האחרון: "לא הייתה כוונה להשוות, צה"ל הוא צבא מוסרי השומר על טוהר הנשק". יעלון: "ההתנפלות עליו מטרידה"

שעות ספורות לאחר נאומו בטקס במכון "משואה" שעורר סערה במערכת הפוליטית, פרסם סגן הרמטכ"ל הודעת הבהרה ובה נמסר כי  לא התכוון לבצע השוואה בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנה. יעלון על דברי סגן הרמטכ"ל: "ההתנפלות עליו - ניסיון נוסף במסע המדאיג והמטריד לפגוע פוליטית בצה"ל וקציניו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גולן נאם אמש בעצרת זיכרון בתל יצחק, שם אמר כי "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב-2016". הדברים השנויים במחלוקת עוררו הדים וגררו גינויים וביטויי תמיכה כאחד.

"לסגן הרמטכ"ל לא הייתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני", נמסר בהודעת דובר צה"ל שפורסמה במהלך הלילה. "צה"ל הוא צבא מוסרי השומר על טוהר הנשק וכבוד האדם".

גולן בטקס בתל יצחק (צילום: אסף שילה/ישראל סאן)

בנאומו החריג, מתח גולן ביקורת על ההסתה בישראל של שנת 2016 ואמר כי היא תוביל להידרדרות מוסרית. "השואה צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם", אמר סגן הרמטכ"ל.

"הרי אין יותר קל ופשוט מלשנוא את הזר, אין יותר קל ופשוט מלעורר חרדות ומלהלך אימים", ציין גולן. "אין יותר קל ופשוט מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סובלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי בדרך ההידרדרות המוסרית".

בנט: "גולן שגה, עליו לתקן מיד"

"עליו לתקן מיד". בנט (ששון תירם)

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שנכח בטקס והאזין לדבריו של גולן מהשורה הראשונה בקהל, מיהר לפרסם הודעת גינוי. "רגע לפני שמכחישי השואה יהפכו מילים שגויות אלו לדגל, רגע לפני שחיילינו יושוו לנאצים חלילה בהכשר מגבוה, סגן הרמטכ"ל שגה, ועליו לתקן מיד", צייץ בנט בחשבון הטוויטר שלו.

לדבריו של בנט הצטרף גם ח"כ בצלאל סמוטריץ ממפלגתו, שאמר כי מדובר בהשוואות מופרכות. "מה שמפחיד אותי זה השוואות מופרכות ומעוותות שפוגעות בזכר השואה, ובפרט כשהן באות מצד אנשים חשובים כדוגמת סגן הרמטכ"ל", ציין סמוטריץ'. "אלו תופעות 'זהות' הוא מזהה בינינו?! מישהו כאן מקים תאי גזים ומבקש להשמיד עם אחר רק כי הוא אחר?! נפלתם על השכל?!".

לעומתם, ראש האופוזיציה יצחק (בוזי') הרצוג יצא להגנתו של גולן. "סגן הרמטכ"ל הוא מפקד אמיץ", צייץ הרצוג בחשבון הטוויטר שלו. "המופרעים שיתחילו לצרוח עכשיו נגדו צריכים לדעת: כך נשמעים מוסר ואחריות. אנחנו לא ניבהל מזעקות וניבולי פה ונמשיך לגבות את צה"ל ומפקדיו. תמיד".

גיבה. הרצוג (Isaac Harari / Flash 90)

גם חברי הכנסת מהאופוזיציה נחמן שי ויואל חסון גיבו את סגן הרמטכ"ל. "נאום נפלא של אלוף יאיר גולן", אמר ח"כ שי. "משהו טוב מסתובב בפיקוד העליון של צה"ל". יואל חסון אמר כי "הנאום האמיץ של סגן הרמטכ"ל הוא עדות לוואקום מנהיגותי מוסרי חלול. תפקידה של ההנהגה לייצר חזון ערכי למדינה, היוצרות מתהפכות וזהו תהליך מסוכן".