חמאס ירה פצמ"רים על כוחות צה"ל, חיל האוויר תקף ברפיח

לאחר יום של הסלמה הולכת וגוברת בגבול הדרום, שכללה ירי פצמ"רים מרצועת עזה על כוח הנדסה שפעל לאיתור מנהרות וירי פגזי טנקים, תקף חיל האוויר מטרות של חמאס באזור רפיח. חמאס מאיים: "אל תבחנו את סבלנותנו". בשעות הערב: אזעקת צבע אדום באשכול

לאחר שורת תקריות ביטחוניות בגבול הרצועה, תקף הערב (רביעי) חיל האוויר מטרות טרור של חמאס באזור רפיח. התקיפה ברצועת עזה מגיעה לאחר שלאורך היום ירה חמאס מספר פצצות מרגמה על כוח צה"ל שפעל לאיתור מנהרות תקיפה בדרום הרצועה. שעה קלה לאחר הפגזת חיל האוויר, נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפגעים או על נזק ונבדק האם מדובר בהתרעת שווא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום השיב צה"ל בירי טנקים בתגובה לירי פצצות המרגמה מרצועת עזה. אין נפגעים כתוצאה מירי הפצמ"רים.

על רקע ההסלמה ברצועת עזה, משגר ארגון חמאס איום לעבר ישראל ומזהיר - "אל תבדקו את סבלנותנו". בארגון הבהירו כי "אנחנו מקיימים התייעצויות כדי להחליט מה יהיה אופי התגובה על ההסלמה הישראלית במזרח עזה".

בהמשך פרסמה הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הודעה לפיה "הפלישה של האויב למזרח עזה ורפיח היא הפרה גלויה של הסכם הרגיעה משנת 2014 ומהווה תוקפנות על הרצועה. על האויב הישראלי לצאת מייד ולטפל בחששות שלו ושל מתיישביו מחוץ לרצועת הגבול. לא נאפשר את המשך התוקפנות".

במקביל לאיומים שמשמיע חמאס, נחסם לתנועה כביש 25 בין צומת סעד לכיוון נחל עוז. התושבים של נחל עוז יכולים להגיע ליישוב מכביש חלופי. מצה"ל נמסר כי ההחלטה התקבלה בהתאם להערכת מצב.

עשן מיתמר מעל רפיח

היום נרשמו שורת תקריות בגבול הרצועה בתוך שעות ספורות: כוח של חיל ההנדסה ביצע ירי לעבר מקור פיצוץ שבוצע מכיוון צפון רצועת עזה. מוקדם יותר, כוח הנדסה שעבד סמוך לגדר המערכת בגבול עזה שמע פיצוץ, והשיב אש למוקדים חשודים בגזרה. עוד קודם לכן בוצע ירי לעבר כוח שעסק בפעילות מבצעית סמוך לגדר. בשלושת האירועים איש לא נפגע.

הכוח שהבחין בפיצוץ חש מאוים וביצע נוהל השבת אש למקומות חשודים בגזרה. טנקים ירו לעבר שתי עמדות חמאס. מוקדם יותר בוצע ירי תלול מסלול לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית סמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. הכוח הגיב בירי טנק לעבר עמדה חשודה במרחב. איש לא נפגע בתקרית.

טנק צה|ל על רקע הרצועה (רויטרס)

בתוך כך, דיווחה תחנת הטלוויזיה של הג'יהאד האיסלאמי כי מנגנוני הביטחון ברצועת עזה פינו את כל העמדות הצבאיות מחשש לתקיפה של חיל האוויר. כלי תקשורת ברצועה מדווחים על עשן שמיתמר מדירה בשכונת תופאח, ליד מטה חברת החשמל, לאחר שנפגעה מירי פגזים ישראלים.

כאמור, בחמאס השמיעו היום איום מפורש על ישראל. בכיר חמאס, מושיר אל-מסרי, אמר כי "ההסלמה הישראלית נגד רצועת עזה היא התפתחות משמעותית ומהווה הפרה בוטה של הסכם הפסקת האש". לטענתו, ישראל תשלם מחיר על צעדיה נגד חמאס.

בהמשך היום התייחס לעניין גם דובר חמאס, כשאמר שהארגון "מטיל על ישראל את מלוא האחריות להסלמה במזרח עזה ולכל תוצאותיה של ההסלמה". 

אתמול ערכו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון סיור בגבול רצועת עזה יחד עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, במהלכו קיבלו סקירה בנושא המנהרות ופעילות צה"ל באזור הרצועה - בגיבוי המערכת הטכנולוגית החדשה שהביאה לחשיפת מנהרת הטרור שחדרה לישראל ונחשפה לאחרונה.