נתניהו נסוג: גופת המחבל הוחזרה‎

שעות ספורות לאחר שבנם ביצע פיגוע דריסה ופצע 3 חיילי צה"ל, משפחתו של אחמד שחאדה קיבלה חזרה את גופתו לצורך טקס הקבורה - לאחר שנתניהו נסוג מהחלטתו הקודמת שלא להחזיר גופות. בעקבות שינוי ההנחיה, ליברמן קרא לנתניהו להתפטר

זירת הפיגוע, היום (חדשות 2)

גופת המחבל הוחזרה, שעות לאחר הפיגוע: צה"ל העביר הערב (שלישי) לרשויות הפלסטיניות את גופתו של אחמד ריאד עבד אל-עזיז שחאדה, המחבל בן ה-36 שדרס שלושה חיילי צה"ל סמוך לדולב בבנימין. הדבר מהווה שינוי מדיניות מצד נתניהו, שהודה כי החליט לאחרונה להחזיר את הסמכות בנושא למשרד הביטחון ולמשרד לביטחון פנים. בצה"ל הבהירו כי המהלך בוצע בהתאם להנחיית הדרג המדיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביום ראשון לאחר החג, החליט נתניהו להעביר את הסמכות להחזרת גופות מחבלים לשרי הביטחון וביטחון הפנים", נמסר מלשכתו של ראש הממשלה. "החזרת הגופה הערב הינה בסמכות שר הביטחון בהתאם להגבלות". גם ב-15 באפריל הוחזרה לפלסטינים גופתו של מחבל שניסה לתקוף חיילים בגרזן.

עמדת מערכת הביטחון היא שצריך להחזיר גופות, אחרת החזקתן עלולה לדרדר את השטח לאלימות ולהתססה מיותרת. בלשכת ראש הממשלה אישרו כי המהלך בוצע בסמכות שר הביטחון יעלון ובהתאם להגבלות - בהן שההלווייה לא תכלול הסתה.

בכך למעשה שונתה המדיניות של אי החזרת גופות מחבלים, שפורסמה לראשונה בחדשות 2 בסוף חודש מרס: על פי הדיווח במהדורה המרכזית, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה אז את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לא להחזיר גופות של מחבלים עד להחלטה חדשה. כפי שפורסם בעבר, ההחלטה נועדה למנוע תהלוכות מסיתות שעשויות להוסיף שמן למדורה.‎

‏עם זאת, הבהיר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בציוץ בטוויטר כי הגופה שנמסרה אינה קשורה למשטרה או אליו: "המדיניות שלי לא השתנתה מעולם. משפחה שתעמוד בדרישות המשטרה - תוכל לקבל ולקבור הגופה״.  

ליברמן: "נתניהו מעודד פיגועים - עליו להתפטר"

שעות לאחר שינוי ההנחיה של נתניהו, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן קרא לו להתפטר מתפקידו. " ״אם לא בשל כל שאר הסיבות שבגינן צריך נתניהו להתפטר מראשות הממשלה, הרי שרק התנהלותו השערורייתית בעניין החזרת גופות המחבלים מחייבת זאת באופן מידי", אמר.

"בזמן שחייל צה״ל נלחם על חייו בבית החולים לאחר פיגוע הדריסה אמש בדולב - גופת המחבל שביצע את הפיגוע כבר הוחזרה למשפחתו והתקבלה בקריאות עידוד ושמחה על הפיגוע", הוסיף ליברמן. ״התנהלותו של נתניהו לא רק מבזה את הציבור אלא פוגעת קשות בהרתעה כלפי המחבלים בפוטנציה ומעודדת פיגועים".

שלושה חיילים נפצעו באורח קשה וקל (מד"א)

על פי הדיווחים הערב בתקשורת הפלסטינית, המחבל שחאדה הוא תושב מחנה הפליטים קלנדיה: חיילי צה"ל שהיו במחסום ירו לעברו לאחר הדריסה וחיסלו אותו. מאות מחכים ביישוב לחזרת הגופה על מנת לערוך הלווייה, שעל פי הנחיות הצבא אמורה להיערך "באופן מתון וללא הסתה".

בפיגוע נפצעו שלושה חיילים, מהם אחד במצב קשה: מבית החולים תל השומר נמסר כי החייל בן ה-20 מורדם ומונשם, ובשלב זה עדיין נשקפת סכנה לחייו.

החיילים היו במהלך פעילות מבצעית כאשר נפגעו מהרכב: בני משפחותיהם של הנפגעים עודכנו לגבי מצבם. מחקירה ראשונית עולה כי בשלב מסוים, כלי רכב מסוג מרצדס שהיה באזור החל לנסוע במהירות לכיוונם ופגע בהם. כוחות הביטחון שהיו באזור המחסום הגיבו במהירות וירו לעבר המחבל, והוא חוסל בזירת האירוע.

חובשים ופראמדיקים של מד"א טיפלו באחד הפצועים, חייל בן 20 שמצבו הוגדר קשה, והוא פונה באמצעות מסוק לבית החולים שיבא-תל השומר, כשהוא סובל מפגיעה רב מערכתית. הפראמדיקים העניקו טיפול גם לשני הפצועים הנוספים, חיילים בני 21 ו-22, שמצבם קל. לאחר שקיבלו טיפול, בסיוע צוותי רפואה של צה"ל, השניים פונו לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.