הפת"ח מאיים: נפסיק את התיאום‎ הביטחוני

בצל גל הטרור המתמשך, ארגון הפת"ח קורא שוב להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. זוהי אינה הפעם הראשונה שההצעה מועלית, אך עד כה מסרב אבו מאזן לפגוע בתיאום משיקולים דיפלומטיים. הערכות ברמאללה: דרג הפגישות יונמך

האם אבו מאזן יבלום את המהלך? (רויטרס)

משבר ביחסים עם הפלסטינים? היום (שלישי) החליט ארגון הפת"ח להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. מדובר בהחלטה שככל הנראה לא תצא לפועל בקרוב, אך היא צפויה להגביר את הלחץ על יו"ר הרשות אבו מאזן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר תועבר ההחלטה לאישור הוועד הפועל של פת"ח - גוף גדול יותר, שצפוי לאשר את הצעד. יש לציין כי כבר לפני יותר משנה התקבלה החלטה מסוג זה: מדובר באסטרטגיה של הפלסטינים, במהלכה מתקבלות החלטות ואז הוצאתן לפועל מתעכבת.

הסמכות להפסיק את התיאום היא אך ורק בידי אבו מאזן, שדוחה באופן עקבי את ההמלצות ומסביר כי מופעל עליו לחץ בינלאומי ולכן אינו יכול להפסיק את התיאום.

עם זאת, פרשנים ברמאללה אומרים שלא מן הנמנע שבקרוב יצאו לפועל צעדים סמליים בלבד, שתפקידם להוריד את דרג התיאום: פגישות בדרגים נמוכים יותר בין הנציגים. כמו כן הפלסטינים ככל הנראה יפסיקו להעביר תמלולים מחקירות בשטחים.

לפני כשבוע וחצי דווקא שיבחו בצה"ל את שיתוף הפעולה עם אבו מאזן: בישיבת הקבינט, בה איים נתניהו על בנט בפיטורים, עדכנו בכירי הצבא את השרים במגמות של גל הטרור. במהלך הישיבה הסביר הרמטכ"ל גדי איזנקוט לשרים כי אבו מאזן הגביר בתקופה האחרונה את מלחמתו בטרור: בהערכת המצב ייחסו גורמי הביטחון את הירידה במספר הפיגועים ליו"ר הרשות.

התדרוך התקיים במהלך ישיבת הקבינט בה איים נתניהו לפטר את בנט בשל סוגיית פעילות צה"ל בערים הפלסטיניות: זמן קצר לאחר חילופי הדברים התקיים דיון בזק בנושא, והוצגה לשרים תמונת מצב מעודדת. הרמטכ"ל וגורמי הצבא עדכנו שאבו מאזן וגורמי הביטחון הפלסטיניים הגבירו את הפעילות נגד הטרור.

איזנקוט טען: אבו מאזן נאבק בטרור (פלאש 90)

"אוספים סכינים מבני נוער בבתי הספר"

כמו כן הבהירו בכירי הצבא כי אין הסכם מחייב ואין הגבלות על פעולות צה"ל בשטחי A. איזנקוט גם אמר לשרים כי ישנה התקדמות משמעותית בפעולות הפלסטינים נגד הטרור: הם הגבירו את פעולותיהם מ-10% ל-40%, כולל מעצרים ופעולות סיכול נגד בודדים ותשתיות טרור.

הרמטכ"ל עדכן כי אנשיו של אבו מאזן אספו סכינים מבני נוער בבתי ספר וכי חלה ירידה מסוימת בהסתה הממוסדת של הרשות - ולמרות זאת אין התחייבות ישראלית שלא לפעול בשטח אם יש צורך ביטחוני.