תיעוד: תרגול חדירת מחבלים ליישוב והשתלטות על בני ערובה

המנהרה מעזה שנחשפה לאחרונה בשטח ישראל רק העלתה את החשש מהתרחיש הזה: מחבלים נכנסים ליישוב ומתבצרים עם בני ערובה. סיירת גבעתי תרגלה ביישוב בדרום את ההסתערות עליהם - וההשתלטות בחזרה על המצב. כך זה נראה

חשיפת המנהרה החודרת מעזה לשטח ישראל לפני כשבועיים לא הפתיעה את צה"ל. שם נערכים בכל רגע נתון לאפשרות שמחבלים יגיעו, מתחת לאדמה או מעליה, ליישוב ישראלי בדרום וינסו לממש את תרחיש האימים - חדירה ליישוב והשתלטות על בני ערובה. תרגיל שערכה בימים האחרונים סיירת גבעתי הם תרגלו בדיוק את התרחיש הזה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

התרגיל נערך במושב נווה, בשטח המועצה האזורית אשכול, סמוך לגבול ישראל-מצרים. בתיעוד ניתן לראות את הלוחמים מסתערים על המבנה ציבורי במושב וממהרים להשתלט על המבנה בנשקים שלופים. חלק מהחיילים התייצבו על גג המבנה, מאבטחים את הסביבה הקרובה והרחוקה. הלוחמים חודרים לתוך המבנה, חותרים למגע ומסיימים את ההשתלטות על המחבלים. בתרחיש כזה אי אפשר לדעת האם וכמה נפגעים יהיו בקרב הלוחמים והאזרחים.

"זה לא משהו שהתחיל עכשיו, אנחנו מתרגלים את הדבר הזה שנים ומתאמנים כל הזמן", מבהיר סגן יאיר אלשיך, מפקד הצוות בשיחה עם חדשות 2 Online. "מחבלים תמיד יש: התפאורה קצת שונה, האילוצים קצת אחרים, אבל בסופו של יום המחבל יכול להגיע לכל מקום ולכן אנחנו מתרגלים כמה שיותר".

השתלטות מבפנים ובמחוץ (דובר צה"ל)

בתרחיש שכזה, גם בסיירת מבינים, הם לא יהיו לבד בשטח. שלל גורמים יהיו מעורבים בתפעולו, בהם גם גורמים אזרחיים, מה שמצריך מהלוחמים להתכונן גם לשיתופי פעולה. "אנחנו מבינים שהאירועים לא בהכרח קורים בשטחים סטריליים ולכן הגורם המקשר בינינו לבין האוכלוסייה זה הקב"טים (קציני הביטחון ביישובים), שיש לנו איתם שיתוף פעולה מצוין", אומר אלשיך.

האיומים האחרונים מעזה לא משנים את שגרת האימונים של סיירת גבעתי. "אין חדש תחת השמש", אומר אלשיך. "לנו לא משנה אם יש מתיחות כזו או אחרת - אסור להוריד את הרגל מהגז. גם אם ברמה הפיקודית הבכירה השתנו דברים, אצלנו ברמה המיקרו-טקטית ממשיכים כל הזמן באימונים כדי להיות מוכנים".

לא מפספסים אף זווית (דובר צה"ל)

ולא רק החיילים מרגישים מוכנים. סגן אלשיך פוגש את תושבי הדרום ומאמין שגם הם יודעים להתמודד עם כל משבר. "האוכלוסייה חזקה וצריכה להמשיך להיות חזקה, לא משנה מה האיומים", הוא אומר.