עימותים בהר הבית: יהודים הורחקו

מבקרים יהודים שעלו היום להר השתחוו, בניגוד לכללים, ומהר מאוד פרצה במקום מהומה אלימה עם אנשי הוואקף המוסלמים. השוטרים שאבטחו את הביקור מיהרו להפריד והרחיקו את היהודים מהמתחם. צפו בתיעוד האירוע

שוב לא שקט במקום הקדוש: קבוצת מבקרים יהודים שעלו הבוקר (שלישי) להר הבית הוצאו משטח ההר, לאחר שככל הנראה השתחוו במתחם למרות הנוהל במקום. אנשי הוואקף ומתפללים ערבים התרגזו וניסו לתקוף את המבקרים במכות ובמקלות: השוטרים הרבים באתר הפרידו במהרה בין הצדדים ומנעו עימות אלים בהרבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהמשטרה נמסר כי "במהלך הביקורים בהר הבית הוצאו משטח ההר שמונה מבקרים יהודים נוספים שהפרו את כללי הביקור. הביקורים נמשכים כרגיל". כמו כן דווח כי 527 מבקרים נכנסו להר הבית - מהם 400 תיירים. מנגד, בארגון "ייראה" טוענים כי 128 יהודים עלו להר הבית ורק 75 מהם הורשו לסייר באזור: "יתר היהודים הוכנסו להצצה ויציאה מיידית, חלקם לאחר שעתיים המתנה".

"בסיום ביקור קבוצת המבקרים היהודים האחרונה ויציאתם משטח הר הבית, החלו קריאות של מתפללים מוסלמים לעבר אותם מבקרים יהודים שהוצאו משטח הר הבית בעקבות הפרת כללי המקום. השוטרים במקום ולוחמי מג"ב הרחיקו את היהודים ופעלו למניעת הפרת הסדר והשבת השקט במקום", הוסיפו במשטרת ירושלים.

המבקרים בעת שהשתחוו

"נאפשר לכל המאמינים לממש את חופש הדת"

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי "כוחות הכיבוש תקפו מספר שומרים במסגד ובתפילה". ארגון חוננו מסר בתגובה כי שניים מהמבקרים נעצרו בחשד כי השתחוו, ועו"ד רחביה פילץ מטעם הארגון מסייע להם משפטית. כמו כן טענו בארגון כי פרופ' הלל וייס הגיע להר הבית ועלייתו למתחם נמנעה על ידי המשטרה.

במהלך ימי החג וחול המועד, המשטרה פרושה בכוחות מתוגברים כשברקע החשש מפיגועים ומהומות בהר הבית. כוחות גדולים של משטרה נפרסו באזור העיר העתיקה בשל חשש שעלייתם הצפויה של מאות מבקרים יהודים להר הבית בימים אלו תעורר מהומות. "אנו ערוכים עם מיטב הכוחות בכותל המערבי ובהר הבית על מנת לאפשר לכלל המבקרים והמאמינים, מכל הדתות והעדות, לממש את חופש הדת והפולחן", הוסיפו במשטרה.

המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים (עמית ולדמן, חדשות 2)

"קו תקיף נגד המתפרעים"

שלשום, עם פתיחת הר הבית לעליית יהודים, נרשמו מספר עימותים עם מוסלמים וחמישה יהודים הורחקו מהמתחם: המשטרה הודיעה כי תנקוט קו תקיף כלפי כל הפרה של כללי ההתנהגות במהלך הביקורים בהר.

בימים האחרונים נעצרו מספר פעילים של תנועת "חוזרים להר" לאחר שניסו לעלות למקום או להקריב קורבן הפסח בסביבתו. יו"ר התנועה, רפאל מוריס, נעצר בחשד שהפר צו מנהלי.