כוננות חג: מאות יהודים צפויים לעלות להר הבית

בצל החשש מפיגועים בחול המועד והגברת הכוננות של מערכת הביטחון, נפרסו כוחות משטרה גדולים בעיר העתיקה בי-ם לקראת עלייתם הצפויה של מאות יהודים למתחם. הבוקר כבר פרצו עימותים בין מוסלמים למבקרים יהודים

שער שכם בירושלים, ארכיון (הדס פרוש, פלאש 90)

מערכת הביטחון בכוננות גבוהה, מוקד המתיחות - הר הבית: אלפי ישראלים צפויים לבלות את ימי חול המועד בפארקים, באתרי הטיולים ובמקומות הבילוי, וכוחות הביטחון בהיערכות מוגברת מחשש לפיגועים. כוחות גדולים של משטרה נפרסו באזור העיר העתיקה בירושלים בשל חשש שעלייתם הצפויה של מאות מבקרים יהודים להר הבית תעורר מהומות. הבוקר (ראשון) כבר נרשמו עימותים בין מבקרים יהודים שעלו למתחם למוסלמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר משעות הבוקר, עם פתיחת הר הבית לעליית יהודים, נרשמו מספר תקריות במקום הקדוש וחמישה יהודים הורחקו מהמתחם. המשטרה נוקטת קו תקיף כלפי כל הפרה של כללי ההתנהגות במהלך הביקורים בהר. החשש הוא שיהודים שיעלו להר יעוררו פרובוקציות - מה שעלול להביא להפרות סדר.

ממשטרת ישראל נמסר כי נכון לשעה 11:00 נכנסו למתחם הר הבית כ-800 בני אדם, מהם 685 תיירים. במהלך הביקורים הוצאו משטח ההר 9 מבקרים יהודים, מהם 3 קטינים, אשר הפרו את כללי הביקור במקום.

"משימות הבטחון והאבטחה של השוטרים ולוחמי מג״ב ברחבי העיר, לרבות בהר הבית מנוהלות במקצועיות וברגישות, המאפיינת את ייחודיות המקום והצורך לשרת את הכלל באופן הוגן ושוויוני" הבהירו במשטרה. "נמשיך לשמור מכל משמר על הסדר בהר הבית לרווחת הכלל ולפעול בנחישות כלפי כל מי שינסה לפגוע בשלום הציבור ובטחונו".

בימים האחרונים נעצרו מספר פעילים של תנועת "חוזרים להר" לאחר שניסו לעלות למקום או להקריב קורבן הפסח בסביבתו. יו"ר התנועה, רפאל מוריס ובשעות הקרובות צפוי להיות מוגש נגדו כתב אישום בגין הפרת צו מנהלי.

מטיילים בחרמון במהלך החג (אתר החרמון)

"הגשת כתב האישום היא כניעה והתקפלות מוחלטת לאיומי הערבים בהר הבית", טען עורך דינו של מוריס איתמר בן גביר. "במקום לתת לאנשי חוזרים להר את זכויות היסוד שמגיעות להם התביעה המשטרתית מתנהלת בצורה קיצונית ודורסנית ומבקשת לסתום פיות באמצעות שימוש בהליכי מעצר".

העוצר הכללי שהוטל על השטחים מאז יום חמישי הוסר אתמול, אך עם זאת בצה"ל, בשב"כ ובמשטרה תוגברו הכוחות מחשש להסלמה במצב הביטחוני. במערכת הביטחון בוחנים האם הפיגוע באוטובוס בירושלים בשבוע שעבר, אותו ביצעה חוליית חמאס מבית לחם, מהווה מעין "קו פרשת מים" לטרור הפלסטיני בסבב האלימות הנוכחי.

ביום חמישי הותר לפרסום כי הפצוע האנוש מהפיגוע, שמת ביום רביעי מפצעיו, הוא המחבל שפוצץ את המטען וגרם לפציעתם של 20 בני אדם. בית המשפט התיר לפרסם כי המחבל הוא עבד אל חמיד מחמד אחמד אבו סרור בן ה-19 תושב בית ג'אלה ומזוהה עם תנועת חמאס. ביממה לאחר הפיגוע נעצרה חוליית החמאס בה היה חבר אבו-סרור, שחבריה תכננו את הפיגוע ושלחו את אבו-סרור לבצע אותו.

במוקד הכוננות: הר הבית

בפיגוע נפצעו 20 אזרחים, מהם אחד באורח קשה, שבעה באורח בינוני והיתר באורח קל. רוב הפצועים כבר שוחררו מבתי החולים: בהדסה עין כרם עדיין מאושפזים ארבעה מפצועי הפיגוע - שלושה מונשמים ומורדמים במצב בינוני עד קשה מטופלים ביחידה לטיפול נמרץ, ופצוע נוסף מטופל במחלקה לכירורגיה פלסטית במצב בינוני ובהכרה. אתמול נמסר מבית החולים שערי צדק בבירה כי שני פצועים מהפיגוע - נער בן 13 וגבר בן 34 - מאושפזים במצב קל-בינוני.