במהלך החג: סגר בשטחים וכוננות מוגברת

כוננות מוגברת בפסח: עוצר כללי הוטל על השטחים מיום חמישי בחצות ועד מוצאי החג וכוחות השיטור והסיור תוגברו. עיקר תשומת הלב מופנית לאזור הר הבית. במערכת הביטחון בוחנים: האם הפיגוע באוטובוס בי-ם מסמן את נקודת המפנה?

ארכיון (רויטרס)

חג הפסח החל - ומערכת הביטחון נמצאת לכוננות מיוחדת. כוחות משטרה, צה"ל ושב"כ תוגברו למשך כל ימי החג, כשהסיבה היא הפיגוע בקו 12 בירושלים שאירע ביום שני. מאז יום חמישי בחצות: עוצר כללי הוטל על השטחים עד למוצאי החג, הערב (שבת).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערכת הביטחון בוחנים האם הפיגוע, שאותו ביצעה חוליית חמאס שאמש פורסם על דבר מעצרה, מהווה מעין "קו פרשת מים" לטרור הפלסטיני בסבב האלימות הנוכחי. הכוחות שנפרשו בשטח ייתנו תשומת לב מיוחדת לאזור הר הבית - שמהווה מוקד מתיחות עיקרי - וינסו למנוע פרובוקציות, הן מיהודים שמגיעים לשם והן מפלסטינים.

אתמול הותר לפרסום כי הפצוע האנוש מהפיגוע באוטובוס בירושלים ביום שני, שמת שלשום מפצעיו, הוא המחבל שביצע את הפיגוע בו נפצעו 20 בני אדם. בית המשפט התיר לפרסם כי המחבל, שמת מפצעיו, הוא עבד אל חמיד מחמד אחמד אבו סרור בן ה-19 תושב בית ג'אלה ומזוהה עם תנועת חמאס. ביממה לאחר הפיגוע נעצרה חוליית החמאס בה היה חבר אבו-סרור, שחבריה תכננו את הפיגוע ושלחו את אבו-סרור לבצע אותו.

נקודת מפנה? הפיגוע בקו 12 (חדשות 2)

לפני הפיצוץ באוטובוס: הסתה ממוקדת של חמאס לבצע פיגועים 

בפיגוע נפצעו 20 אזרחים, מהם אחד באורח קשה, שבעה באורח בינוני והיתר באורח קל. רוב הפצועים כבר שוחררו מבתי החולים: בהדסה עין כרם עדיין מאושפזים ארבעה מפצועי הפיגוע - שלושה מונשמים ומורדמים במצב בינוני עד קשה מטופלים ביחידה לטיפול נמרץ, ופצוע נוסף מטופל במחלקה לכירורגיה פלסטית במצב בינוני ובהכרה. אתמול נמסר מבית החולים שערי צדק בבירה כי שני פצועים מהפיגוע - נער בן 13 וגבר בן 34 - מאושפזים במצב קל-בינוני.

לאחר הפיגוע החלה פעילות מודיעינית ומבצעית של השב"כ, המשטרה וצה"ל - במהלכה נעצרו מספר חשודים, פעילי חמאס מאזור בית לחם, שעל פי החשד היו מעורבים בתכנון הפיגוע ובהוצאתה לפועל. זהותם של העצורים טרם הותרה לפרסום, וחקירתם עוד נמשכת.

מפקד מחוז ירושלים שיבח את החוקרים ואת שיתוף הפעולה הפורה עם שירות הביטחון הכללי שהביא למעצר המהיר של החשודים: "זהו שיתוף פעולה שתורם רבות להגברת הביטחון של הציבור". הפרטים נחשפו לאחר שבית משפט השלום בירושלים נענה לבקשת החוקרים. צו איסור פרסום עדיין הוטל על פרטי החשודים ועל יתר פרטי החקירה.