תיעוד: המנהרה מבפנים ורגע הפיצוץ

דובר צה"ל הפיץ תיעוד של השמדת מנהרת הטרור שחפר חמאס מעזה וחצתה לתוך שטח ישראל. בסרטון ניתן לראות איך בנויה המנהרה מבפנים ואת הפיצוץ האדיר שהוציא אותה מכלל שימוש

דובר צה"ל פרסם הערב (רביעי) תיעוד חדש של פיצוץ מנהרת הטרור של חמאס שנחשפה בשטח ישראל: בפעילות מבצעית של כוחות ההנדסה של אוגדת עזה ויחידת יהל"ם בוצע אתמול פיצוץ מבוקר שהוציא את המנהרה משימוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המנהרה, שאורכה כשני קילומטרים, נחשפה על ידי מערכות טכנולוגיות חדישות שנפרשו בשבוע שעבר באזור סופה. היא אותרה בהמשך על ידי קידוחים. מדובר במנהרה מבוטנת שנחפרה ככל הנראה אחרי צוק איתן על ידי חמאס - מנהרה דומה לאלה שחשף צה"ל במהלך המבצע הצבאי בעזה בקיץ 2014.

פיר הכניסה למנהרה נמצא בדרום הרצועה בגזרת חאן יונס והיא נחפרה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. המנהרה שנחשפה חוצה את גדר הביטחון ופיר היציאה נמצא כמאה מטר בתוך שטח ישראל. פתח המנהרה לא נמצא סמוך ליישובים - ככל הנראה כי המחבלים העריכו שבקרבת יישובים תהיה יותר אבטחה.

המנהרה מבפנים (דובר צה"ל)

בצה"ל גיבשו תכנית להקמת מכשול שייתן מענה לאיומים מעל ומתחת לפני הקרקע. עד כה בוצע במערכת ביטחון ניתוח מעמיק של הנושא, וכן גובשה התפיסה בנוגע לשימוש בו. תכנית ההקמה מצויה בשלב ההוכחות להיתכנותו הטכנולוגית של המכשול והפעלתו נגד האיומים.

במערכת הביטחון קיימת ההערכה שמרגע תחילת העבודות, הקמתו תימשך כשנתיים. המכשול עצמו צפוי לכלול מרכיבים הנדסיים וטכנולוגיים מורכבים והוא לא יסתכם בחומות ובגדרות בלבד.