תיעוד בלעדי: פיצוץ מנהרת הטרור מעזה

צה"ל פוצץ אמש את המנהרה שנחפרה מרצועת עזה ושנחשפה סמוך לקיבוץ סופה בעוטף עזה. תיעוד הפיצוץ הגיע לידי חדשות 2. בתוך כך מעריכים בכוחות הביטחון שבתוך שנתיים תושלם בניית מכשול מעל ומתחת לפני הקרקע, שייתן מענה לאיומים דומים. המכשול צפוי לכלול מרכיבים הנדסיים וטכנולוגיים מורכבים

יממה לאחר שהותר לפרסום כי כוחות הביטחון חשפו מנהרה שחפר חמאס מרצועת עזה לשטח ישראל - צה"ל פוצץ אמש (שלישי) את המנהרה. תיעוד הפיצוץ באזור סופה בעוטף עזה הגיע לידי חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המנהרה, שאורכה כשני קילומטרים, נחשפה על ידי מערכות טכנולוגיות חדישות שנפרשו בשבוע שעבר באזור דרום הרצועה. היא אותרה בהמשך על ידי קידוחים. מדובר במנהרה מבוטנת שנחפרה אחרי צוק איתן על ידי חמאס - מנהרה דומה לאלה שחשף צה"ל במהלך המבצע הצבאי בעזה.

פיר הכניסה למנהרה נמצא בדרום הרצועה בגזרת חאן יונס והיא נחפרה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. המנהרה שנחשפה חוצה את גדר הביטחון ופיר היציאה נמצא כמאה מטר בתוך שטח ישראל. פתח המנהרה לא נמצא סמוך ליישובים - ככל הנראה כי המחבלים העריכו שבקרבת יישובים תהיה יותר אבטחה.

כך נראה תוואי המנהרה מעזה לישראל

בצה"ל גיבשו תכנית להקמת מכשול שייתן מענה לאיומים מעל ומתחת לפני הקרקע. עד כה בוצע במערכת ביטחון ניתוח מעמיק של הנושא, וכן גובשה התפיסה בנוגע לשימוש בו. תכנית ההקמה מצויה בשלב ההוכחות להיתכנותו הטכנולוגית של המכשול והפעלתו נגד האיומים.

במערכת הביטחון קיימת ההערכה שמרגע תחילת העבודות, הקמתו תימשך כשנתיים. המכשול עצמו צפוי לכלול מרכיבים הנדסיים וטכנולוגיים מורכבים והוא לא יסתכם בחומות ובגדרות בלבד.