הפיצוץ בי-ם: תפנית בגל הטרור?

חקירת הפיגוע בבירה מעלה כי מטען החבלה שהתפוצץ היה קטן והורכב באופן חובבני. במשטרה מעריכים כי מאחורי הפיגוע לא עומד אחד מהארגונים הגדולים ולא ממהרים להכריז כי מדובר בתפנית בגל הטרור. בתום הערכת מצב הנחה מפכ"ל המשטרה לתגבר את הכוחות בירושלים, בייחוד לקראת פסח

זירת הפיצוץ (רויטרס)

הפיצוץ העז שנשמע סמוך לשעה 18:00 בירושלים החזיר רבים מתושבי הבירה לימי האינתיפאדה השנייה והעלה חשש מפני חזרה לפיגועי ההתאבדות באוטובוסים. עם זאת, גורמים בפיקוד המשטרה ובמשטרת ירושלים אינם ממהרים להכריז כי הפיגוע ברחוב משה ברעם מבשר על תפנית בגל הטרור הנוכחי ועל עליית מדרגה בפיגועים. כמו כן טרם התברר סופית האם המטען הונח או הוחזק על ידי מחבל.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ממצאי החקירה הראשונים מעלים כי המטען שהתפוצץ בחלקו האחורי של קו 12 סמוך לתלפיות היה מטען קטן שהורכב באופן חובבני. עד כה לא נמצאה כמות גדולה של רסס - נתון שאפיין את פיגועי ההתאבדות באוטובוסים בעבר. הפרטים הללו מחזקים את ההערכה במשטרה שמאחורי הפיגוע לא עומד אחד הארגונים הממוסדים.

בשעות הערב זוהה אחד משני הפצועים קשה בפיגוע - יהודי תושב ירושלים. עם זאת, בשלב זה עדיין לא ידועה זהותו של פצוע שמאושפז במצב אנוש וקיים חשד כי הוא המחבל שפוצץ את מטען החבלה באוטובוס.

לזירת הפיגוע הגיע בשעות הערב מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך. בהערכת מצב שקיים עם מפקד משטרת ירושלים ועם בכירי המחוז סוכם על תגבור של כוחות המשטרה בעיר. העלאת כמות הסיורים המשטרתיים ונראות מוגברת של שוטרים ברחובות הבירה נועדו בין היתר כדי לחזק את תחושת הביטחון של התושבים.

בפיגוע ברחוב משה ברעם נפצעו 16 בני אדם, בהם שניים במצב קשה ושישה במצב בינוני, לאחר שהאש שהתלקחה באוטובוס התפשטה לאוטובוס וכלי רכב סמוכים. "תפילותינו נתונות להחלמת הפצועים ממתקפת הטרור", אמר הערב הנשיא ריבלין. "ביום כזה ברור לכולנו כי מאבקנו בטרור לא ייפסק. נרדוף ונשיג כל מבקש רעתנו עד אשר יובטח השקט".

"שני אוטובוסים בירושלים התלקחו בפיגוע טרור", אמר מוקדם יותר ראש הממשלה נתניהו. "אני שולח איחולי החלמה לפצועים. אנחנו נאתר את מי שהכין את מטען החבלה הזה. אנחנו נגיע למשלחים, אנחנו גם נגיע למי שעומד מאחוריהם ונבוא חשבון עם הטרוריסטים הללו".

זירת הפיצוץ (רויטרס)

זירת הפיצוץ (רויטרס)

זמן רב יחסית חלף מרגע הפיצוץ ועד שבמשטרה קבעו בוודאות כי מדובר במטען חבלה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהאוטובוס נשרף כליל ולחבלנים לקח זמן לאתר את מוקד הפיצוץ. מסיבה זו נלקחה בחשבון תחילה גם האפשרות שמדובר בכשל טכני שגרם לפיצוץ ולהתלקחות.