רה"מ: "חיילי צה"ל אינם רוצחים"

מוקדם יותר היום האשימה הפרקליטות הצבאית את אלאור אזריה שירה במחבל בחברון בהריגה, ועוררה סערה גדולה. מספר שעות לאחר מכן בנאום שנשא קרא ראש הממשלה לציבור להנמיך להבות, ואמר כי הוא מקווה שיימצא פתרון. "גם כשחייל טועה, אני מקווה שתימצא הדרך לאזן בין המעשה לבין ההקשר הכולל של האירוע", אמר נתניהו

באירוע לציון 85 שנה לארגון האצ"ל התייחס הערב (שני) ראש הממשלה נתניהו לסערה סביב פרשת החייל בחברון שהואשם היום בהריגה, ופנה לציבור בבקשה להנמיך את הלהבות. "כאבא לחייל בצבא ההגנה לישראל, אני מבין ללבם של כל הורי החיילים שלנו", אמר נתניהו. "אבל אני גם רוצה לומר שהוראות הפתיחה באש נועדו להגן על חיילינו ויש להקפיד עליהן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צבא ההגנה לישראל מגבה את חייליו ובחינת האירוע תעשה בשיקול דעת ובאחריות", הוסיף נתניהו בנאומו. "בהכירי את מערכת השיפוט הציבורית, או יותר נכון הצבאית, אני בטוח שבית הדין יתחשב בכל נסיבות המקרה. החיילים שלנו אינם רוצחים, הם פועלים נגד רוצחים. גם כשחייל טועה, אני מקווה שתימצא הדרך לאזן בין המעשה לבין ההקשר הכולל של האירוע".

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי אלאור אזריה מרמלה, חובש מחטיבת כפיר, הוא החייל שהואשם בהריגת המחבל המנוטרל בחברון. נגד אזריה הוגש כתב אישום, בו נטען כי ירה למוות במחבל מבלי שהיווה סכנה מיידית. עם זאת, השופט הצבאי - סא"ל רונן שור - טען שייתכן כי מידת הפליליות של מעשיו היא פחותה יותר מזו המיוחסת לו על ידי התביעה. כמו כן הורה השופט להשאיר את אזריה בבסיס פתוח עד לתום משפטו - אך קבע כי הוא יוכל לשוב לביתו בפסח: הוא ייצא לחגוג את הסדר עם משפחתו וישוב למעצר ביום ראשון.

"איני סבור שעוצמת הראיות מאפשרת את שיחרורו המלא", ציין השופט שהורה להאריך את מעצרו הפתוח עד תום ההליכים. "המחבל עבד אל-פתאח אלשריף נותר שכוב על הקרקע, בעודו בחיים, מבלי שיצר סכנה מיידית ומוחשית לחיי האזרחים והחיילים שהיו מסביבו", נטען בכתב האישום. אם אזריה יורשע, הוא צפוי לעונש של עד עשרים שנות מאסר. מנגד, פרקליטיו של החייל טענו כי "הוא אינו מהווה סכנה, הנשק כבר לא אצלו - אנחנו מבקשים לשחרר אותו הביתה".

"במעשיו גרם הנאשם למותו של המחבל שלא כדין"

על הירי נאמר בכתב האישום: "כל זאת ביצע הנאשם בניגוד לנהלי הפתיחה באש וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל אלשריף היה שכוב פצוע על הקרקע, לא ביצע עוד תקיפה ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום. במעשיו גרם הנאשם למותו של המחבל שלא כדין".

בהתייחסו להחלטה להאריך את מעצרו הפתוח של החייל אמר השופט כי "אף כאשר קיימת חולשה ממשית בעצמת הראיות היא עשויה להוביל לחלופת מעצר, אך לא בהכרח להסרת כל מגבלה על חירותו של הנאשם. למעשה, החולשה הטמונה בחומר הראיות במקרה דנן, בראי עילות המעצר הקיימות בעניינו של הנאשם, היא היא שהובילה את בית הדין הצבאי, בשתי הערכאות, להורות על מעצרו הפתוח של הנאשם", הוסיף השופט.