רה"מ: "נבוא חשבון עם הטרוריסטים"

מפקד מחוז י-ם במשטרה אישר כי מטען חבלה התפוצץ בתוך אוטובוס נוסעים סמוך לשכונת תלפיות בבירה וגרם לפציעתם של 16 אנשים, בהם 2 קשה. ניצב הלוי: "לא הייתה התרעה ממוקדת". נבדק האם אחד הפצועים הוא המחבל

הפיצוץ בירושלים התברר כפיגוע - כך עדכן הערב (שני) מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי. "אנחנו לא מופתעים ואנחנו ערוכים חודשים ארוכים", הסביר הניצב - שהבהיר כי הוכח שהפיצוץ נגרם ממטען חבלה שהתפוצץ בתוך אוטובוס. לפחות 16 בני אדם נפצעו בפיגוע, מתוכם שניים באורח קשה. במרכז הרפואי הדסה, אליו פונו חלק מהפצועים נפתח מרכז מידע טלפוני לציבור, שמספרו 1255122. היתר פונו לבית החולים שערי צדק. המשטרה החלה בסריקות אחר חשודים נוספים בזירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתוך כך, הגיב לאירוע גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אחר הצהריים בירושלים התלקחו שני אוטובוסים בפיגוע טרור", הוא אמר. "אני שולח איחולי החלמה לפצועים. אנחנו נאתר מי הכין את מטען החבלה הזה. אנחנו נגיע למשלחים, אנחנו גם נגיע למי שעומד מאחוריהם, אנחנו נבוא חשבון עם הטרוריסטים הללו".

"אנחנו מצויים במאבק מתמשך נגד הטרור, של סכינים, של טילים וגם טרור של מנהרות, ואני מבקש לומר לכם שישראל השיגה הישג גדול במאמץ לאיתור מנהרות הטרור", הוסיף נתניהו. "בממשלה הקודמת הנחיתי את צה"ל למצוא פתרון לאתגר הזה ששום מדינה בעולם לא פתרה אותו".

"לא יודעים על התרעה ממוקדת על הנחת המטען"

"אנחנו מדברים על זירה של מטען חבלה שמתפוצץ בתוך אוטובוס שמגיע מצפון לדרום, לכיוון מרכז העיר. בתוך האוטובוס ישנם מספר נוסעים, חלקם נפגעים", הוסיף הלוי. מפרטים ראשוונים מהחקירה עולה חשד כי אחד הנפגעים - אדם במצב קשה עד אנוש - הוא האדם שהחזיק את המטען, אך הלוי אמר כי הדבר טרם הוכח.

"אנחנו בשלב הזה במהלך חקירה, מנסים לבדוק ראשית מניין הגיע המטען - מי הניח אותו, איך הוא הגיע לאוטובוס", הוסיף הניצב. "אנחנו בהיערכות גדולה בעיקר בימים אלו, לקראת החגים, ערוכים לכל תרחיש. אנחנו לא יודעים על התרעה ממוקדת על הנחת המטען הזה. אנחנו ערוכים לאפשרות שבכל רגע, בכל נקודת זמן, מישהו רוצה לבצע פיגוע בירושלים בטח לקראת החגים".

"לא נהיה מופתעים אם יקרו אירועים"

הלוי הבהיר כי דרושים עוד מהלכי חקירה על מנת שיהיה אפשר לוודא את זהותו של המחבל. "אנחנו מקבלים מרחוק דיווחים על ארגונים שלוקחים אחריות על הפיגוע הזה, אך הדבר בבדיקה", הוסיף. עוד ציין מפקד המחוז כי "ירושלים ערוכה כבר מזה חודשים ארוכים בגל גדול מאוד של אירועים עם הרבה מאוד נפגעים, השוטרים פרושים לאורך לרוחב בכל מקום".

במשטרה לקחו את האיום ברצינות והעבירו כוחות ממחוזות אחרים לטובת אבטחת הבירה לקראת החג: "אנחנו נעזרים בכוחות של כל משטרת ישראל מכל המחוזות. כבר היום יש לנו תגבור גדול מאוד. אנחנו נמצאים בכל מקום. לא נהיה מופתעים אם יקרו אירועים. ברגע שיש מטען שמתפוצץ בתוך אוטובוס אין ספק שמדובר בפיגוע. כרגע יש שני פצועים קשה מאוד ועוד לא הגענו לזהות שלהם".

"אנחנו פרושים בכל חלקי הארץ, ניתן מענה לכל תרחיש ואנחנו נמצאים בכל זירה", סיכם מפקד המחוז. "גם לאירוע הזה הגיעו השוטרים במהרה. אנחנו לא מופתעים, אנחנו ערוכים כבר חודשים ארוכים עם תכנית שאישר המפכ"ל לחודש הקרוב. אנחנו רוצים לתת מענה איכותי יותר לתושבי ירושלים ולכל עם ישראל בתקופת החגים".

השריפה כילתה את האוטובוס (אביגדור לוינגר)

זמן קצר לפני השעה 18:00 אוטובוס בדרך חברון בבירה החל לעלות באש - ככל הנראה לאחר שמטען התפוצץ בתוך האוטובוס. 16 פצועים פונו לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בעיר על ידי צוותי מד"א. עד ראייה סיפר: "הייתי בבית סמוך לזירה. שמעתי פיצוץ, הרצפה רעדה. יצאנו החוצה תוך כמה דקות וראיתי את האוטובוס בוער".

"נפגעים רבים פונו בהקדם" (אביגדור לוינגר)

מפרטים ראשונים עולה מהזירה כי לאחר תחילת ההתלקחות, החלק האחורי של האוטובוס החל לבעור ונהג האוטובוס פתח את הדלתות ונתן לאנשים להימלט. נהג האוטובוס, שיצא בריא ושלם מהאוטובוס, החל למסור עדות לשוטרים בשטח.

ניר דבורי, גלעד שלמור, יאיר שרקי, ירון אברהם ויואב אבן השתתפו בהכנת הידיעה.