שני חשודים נוספים בחקירת פשעי השנאה

הפרשה הביטחונית מסתעפת: שבעה עצורים, בהם חייל ושני קטינים, נחקרו עד כה בחשד לעבירות ביטחוניות כלפי פלסטינים. רוב פרטי הפרשה עדיין אסורים לפרסום

פרשת הטרור היהודי החדשה מתרחבת: בשבוע שעבר הותר לפרסום כי נעצרו חמישה חשודים, בהם חייל שני קטינים, בחשד למעורבות בפשיעה לאומנית. היום (שני) נעצרו שני חשודים בגירים נוספים, בחשד למעורבות באותה פרשה. השניים יובאו מחר לדיון בהארכת מעצרם. יש לציין כי על רוב פרטי הפרשה הוטל צו איסור פרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את החשודים שנעצרו בשבוע שעבר מייצגים עו"ד חי הבר, עו"ד אהרון רוזה ועו"ד עדי קידר - כולם מטעם ארגון חוננו. הפרקליטים ציינו כי רוב העצורים טרם פגשו עורך דין, והביעו חשש כי החשודים נחשפים לעינויים או לחקירה אלימה.

בעקבות החשש לפגיעה בחשודים, קיימו בני משפחותיהם וחבריהם הפגנות מול בתיהם של ראש השב"כ והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה. החייל הובא היום לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט צבאי.

בשבוע שעבר טען עו"ד חי הבר, המייצג חלק מהעצורים: "מדובר בחקירה העוסקת בארועי עבר לגביהם כבר נחקרו חלק מהחשודים ושוחררו. לצערי לא ניתן להתעלם מעצם התחושה כי אנו נמצאים בתחילתו של 'שידור חוזר' להתנהלות השב"כ והמשטרה בהליכי המעצר של פרשת דומא".

"למרבה הצער, שוב נעצרים במדינת ישראל חשודים מבלי שניתנת להם הזכות להיפגש עם עו"ד, שוב מוגשות בקשות מעצר מנופחות ובלתי סבירות ושוב נשללות זכויות יסוד מחשודים", הוסיף עו"ד הבר. "כולי תקוה כי מישהו מרשויות החקירה יתעשת ויבין כי חוקים צריך לקיים וכי גם לחשוד מגיע זכויות. בכוונתנו למצות עד תום את כל ההליכים החוקיים העומדים לרשותנו ולוודא כי תתקיים חקירה הוגנת בהתאם לחוק".

אחד מהקטינים שנעצרו בפרשה הוא בן 16 והשני בן 17, ולשניים מיוחסות עבירות נגד פלסטינים ומעצרם הוארך עד ל-18/4. השופטת אליאנא דניאלי התירה לפרסום גם כי במסגרת הפרשה נעצרו גם שני חשודים בגירים: אחד מהם - שניאור דנה - נעצר בחשד שהצית רכב, קשר קשר לפשע והשתתף בהתארגנות אסורה. לבגיר הנוסף, פנחס שנדורפי, מיוחסות עבירות ביטחון. כמו כן נעצר בפרשה חייל, והחשדות כלפיו לא פורסמו.

בחודשים האחרונים זיהו בשב"כ עלייה באירועי טרור יהודי: על פי נתוני השירות מחודש ינואר, עיקר העלייה לאחרונה נרשמה בפגיעה ברכוש פלסטיני, זריקת בקבוקי תבערה, יידויי אבנים לעבר מכוניות פלסטיניות בכבישים ופגיעה בעצי זית. בשב"כ טענו כי ככל שהעמיקה חקירת רצח משפחת דוואבשה והגשת כתבי האישום כנגד ששת חברי תשתית הטרור היהודי - כך התגברה הפשיעה הלאומנית מהצד היהודי.

במסגרת הפרשה הואשמו חברי "קבוצת הגבעונים" בשורה של עבירות חמורות מרצח ועד קשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נוספות ממניע גזעני. על פי ההערכות, ישנן עשרות צעירים יהודים תושבי הגבעות, במיוחד באזור עמק שילה, שיכולים לבצע פיגועים דומים. לכן מבקשים בשב"כ בתקופה האחרונה להרחיב את השימוש במעצרים מנהליים וצווי הרחקה, בניסיון לסכל את ניסיונות הפעילים הקיצוניים לבצע פיגועי נקמה בפלסטינים.