תמונות ראשונות: כך נראה פתח המנהרה בישראל

בסרטון שצולם במקום בו נחשפה מנהרת הטרור שחצתה את הגדר ניתן לראות את הפתח ממנו תכננו לצאת המחבלים כדי לבצע פיגוע. אלוף פיקוד דרום: "מטרת חמאס היא להפתיע אותנו במעין תרחיש יום כיפור של טרור"

שעות ספורות לאחר שהותר לפרסום כי אותרה מנהרה של חמאס בשטח ישראל, מתפרסמות כעת תמונות ראשונות של המנהרה שנחשפה. בתיעוד ניתן לראות את פיר המנהרה, את הבטון שנועד למנוע את קריסתה ואת המדרגות המובילות פנימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר הותר לפרסם כי כוחות הביטחון חשפו לאחרונה מנהרה שחפר חמאס מרצועת עזה לתוך שטח ישראל: פתח היציאה אותר באזור סופה בעוטף עזה - אך לא בקרבת יישוב. במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר במנהרה חדשה יחסית, שנחפרה לאחר סיום מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014. המנהרה נחשפה באמצעות המערכת החדשה לגילוי מנהרות.

פיר הכניסה למנהרה נמצא בדרום הרצועה בגזרת חאן יונס והיא נחפרה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. המנהרה שנחשפה חוצה את גדר הביטחון ופיר היציאה נמצא כמאה מטר בתוך שטח ישראל. פתח המנהרה לא נמצא סמוך ליישובים - ככל הנראה כי המחבלים העריכו שבקרבת יישובים תהיה יותר אבטחה.

ההערכה: המנהרה נועדה "ליום פקודה"

המנהרה נחשפה על ידי המערכות שנפרשו בשבוע שעבר סמוך לסופה בדרום הרצועה. היא אותרה בהמשך על ידי קידוחים וככל הנראה נחפרה אחרי צוק איתן על ידי חמאס. מדובר במנהרה מבוטנת מבפנים באורך של כשני קילומטר - דומה לאלה שחשף צה"ל במהלך המבצע בקיץ 2014.

צה"ל פעל במרחב הזה בימים האחרונים, מיפה, טיפל במנהרה והפך אותה ללא מבצעית. ההערכה בצבא היא שהמנהרה נבנתה כדי לשמש את חמאס ביום פקודה ולא לטווח הזמן המיידי.

פיקוד דרום, צה"ל ושב"כ משקיעים הרבה מאוד מאמצים לאיסוף מודיעיני וטיפול לאיתור וחשיפה של המאמץ התת קרקעי של חמאס. הגילוי האחרון הוא שילוב של כל היכולות והוא סנונית ראשונה של השיפור בטכנולוגיית הגילוי של מנהרות במטרה להמשיך ולפעול כדי לאתר מנהרות נוספות אם יש כאלה.

הרמטכ"ל איזנקוט סמוך לפיר שהתגלה (דו"צ)

אלוף פיקוד הדרום אייל זמיר התייחס לגילוי המנהרה ואמר כי לאחר מבצע צוק איתן אזור רצועת עזה חווה את התקופה השקטה בעשור האחרון. "חמאס ממשיך לנסות לשקם את יכולותיו הצבאיות שנפגעו קשה במבצע, מכין עצמו למלחמה אך מודע היטב למחירה הכבד אם תפרוץ", אמר. "בימים האחרונים כוחות אוגדת עזה הצליחו לאתר מנהרת טרור בדרום הרצועה. נטרלנו את המנהרה".

הפרסום הבוקר על חשיפת המנהרה מגיע לאחר שבשבועות האחרונים קרסה מנהרה אחרת ברפיח, סמוך לציר פילדלפי באזור הגבול בין עזה למצרים. מדובר במנהרה ה-11 שקרסה ברצועה בתוך פחות משלושה חודשים.