חמאס על המנהרה: "זו רק טיפה בים"

בתגובה רשמית לאיתור מנהרת הטרור אומרים בארגון: "היא רק חלק ממה שהכנו כדי להגן על העם הפלסטיני, האויב לא העז לחשוף את כל המידע". ברצועה מופצים דיווחים ושמועות שבכיר במערך המנהרות מוחזק על ידי צה"ל

ארכיון (אלעאלם)

חשיפת המנהרה - תגובת חמאס: שעות ספורות לאחר שהותר לפרסם כי כוחות הביטחון חשפו מנהרה התקפית מעזה לישראל, ארגון הטרור הגיב לדיווח וטען כי "האויב לא העז לפרסם את כל הפרטים והמידע לבני עמו על המנהרה שחשף". בתוך כך, דיווחים פלסטיניים מהימים האחרונים טוענים כי פעיל במערך המנהרות של חמאס נחטף על ידי ישראל. עם זאת, על פי דיווחים אחרים הבכיר - מחמוד ג'סר עווד אל א-טאונה בן ה-28 - הסגיר את עצמו לידי צה"ל בנסיבות מפתיעות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ערוץ הטלוויזיה של חמאס פרסם הודעה מטעם גדודי עז א-דין אל קסאם בה נאמר: "מה שהאויב הכריז זה רק טיפה בים ממה שחמאס הכין כדי להגן על העם הפלסטיני ולשחרר את המקומות הקדושים, האדמה והאסירים". כמו כן, הדגישו בארגון הטרור, "אנחנו שומרים את הזכות שלנו לפרסם את כל הפרטים שהאויב העז לפרסם".

טרם התקבל אישור רשמי לדיווח על היעלמות הבכיר בחמאס, אך מקורות המקורבים לארגון טוענים כי הסיפור נכון. בעזה טוענים כי אל א-טאונה, תושב ג'באליה, הוא סגנו של יחיא סינוואר, אחד ממנהיגי חמאס בעזה שישראל שחררה בעסקת גלעד שליט.

על פי השמועות שנפוצו בעזה, אל א-טאונה הוא ניסה עוד קודם לכן לברוח מרצועת עזה דרך הים, בשל הסתבכות פלילית עם הפיקוד של חמאס - ובימים האחרונים הסגיר את עצמו לכוחות צה"ל ליד גדר המערכת. על פי הדיווחים שטרם אומתו, מדובר בפעיל שעסק רבות בפיתוח המנהרות. כמו כן דווח כי הפעיל מעצר לפני כמה חודשים בידי משטרת החמאס והודח משורות התנועה, אך הושב לפעילות ביחידת המנהרות.

הפעילות לחשיפת המנהרה ההתקפית (דו"צ)

המנהרה - חלק מלקחי ארגון הטרור

יש לזכור כי פיתוח המנהרות הוא אחד מהמאמצים העיקריים של חמאס מאז הפקת הלקחים של מבצע צוק איתן. לאחר הלחימה בעזה בקיץ 2014, חמאס הגיע למסקנה שהשיטה הקודמת - להסתתר ולהיטמע בתוך האוכלוסיה ומשם לתקוף - לא מספיקה כדי לתת הישגים: ההוכחה לכך היא שבסוף המבצע הם לא קיבלו אף דרישה מתוך עשר הנקודות שהציגו. לכן המאמץ הוא על פיתוח יכולות התקפיות - מנהרות, רחפנים ומזל"טים.

הבוקר הותר לפרסם כי כוחות הביטחון חשפו לאחרונה מנהרה שחפר חמאס מרצועת עזה לתוך שטח ישראל: פתח היציאה אותר באזור סופה בעוטף עזה - אך לא בקרבת יישוב. במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר במנהרה חדשה יחסית, שנחפרה לאחר סיום מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014. המנהרה נחשפה באמצעות המערכת החדשה לגילוי מנהרות.

פיר הכניסה למנהרה נמצא בדרום הרצועה בגזרת חאן יונס והיא נחפרה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. המנהרה שנחשפה חוצה את גדר הביטחון ופיר היציאה נמצא כמאה מטר בתוך שטח ישראל. פתח המנהרה לא נמצא סמוך ליישובים - ככל הנראה כי המחבלים העריכו שבקרבת יישובים תהיה יותר אבטחה.

חשיפת המנהרה - בעקבות התפתחות טכנולוגית

ההערכה: המנהרה נועדה "ליום פקודה"

המנהרה נחשפה על ידי המערכות שנפרשו בשבוע שעבר סמוך לסופה בדרום הרצועה. היא אותרה בהמשך על ידי קידוחים. נחפרה אחרי צוק איתן על ידי חמאס מנהרה דומה לאלה שחשף צה"ל במהלך צוק איתן. המנהרה שנמצאה מבוטנת באורך של כשני ק"מ וחצתה לתוך השטח הישראלי. צה"ל פעל במרחב הזה בימים האחרונים, מיפה וטיפל במנהרה כך שאינה מבצעית יותר. הערכה בצה"ל היא שנבנתה כדי לשמש את חמאס ביום פקודה ולא לטווח הזמן המיידי. כוחות של צה"ל מאבטחים במעטפת הגנה מורחבת את יישובי עוטף רצועת עזה להבטחת שלום התושבים.

פיקוד דרום, צה"ל ושב"כ משקיעים הרבה מאוד מאמצים לאיסוף מודיעיני וטיפול לאיתור וחשיפה של התווך התת קרקעי של חמאס. הגילוי האחרון הוא שילוב של כל היכולות והוא סנונית ראשונה של השיפור בטכנולוגיית הגילוי של מנהרות במטרה להמשיך ולפעול כדי לאתר מנהרות נוספות אם יש כאלה.

הפרסום הבוקר על חשיפת המנהרה מגיע לאחר שבשבועות האחרונים קרסה מנהרה אחרת ברפיח, סמוך לציר פילדלפי באזור הגבול בין עזה למצרים. מדובר במנהרה ה-11 שקרסה ברצועה בתוך פחות משלושה חודשים.