שר הביטחון יעלון: "חשיפת המנהרה - הישג מבצעי חשוב"

שבוע לאחר שנחשפה בשטח ישראל וזמן קצר לאחר שהותר לפרסום דבר חשיפתה של המנהרה, התייחס לכך שר הביטחון יעלון ואמר כי הגילוי הוא "תוצאה של מאמץ נרחב מאוד של ישראל. החיפוש אחר המנהרות נמצא בראש סדר העדיפויות"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס הבוקר (שני) לחשיפת מנהרת חמאס בעוטף עזה ואמר כי מדובר בהישג מבצעי חשוב. "חשיפת מנהרת חמאס היא תוצאה של מאמץ נרחב מאוד של מדינת ישראל בנושא בשנים האחרונות", הבהיר יעלון. 

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין לנו אשליות בנוגע לכוונות של חמאס", הוסיף שר הביטחון. "עוד לפני מבצע 'צוק איתן', במהלכו וכמובן אחריו, אנו מקדישים מאמצים רבים - טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים - לגילוי מנהרות מרצועת עזה".

"לאורך השנים הללו גילינו מנהרות רבות, ואנו מוסיפים ומרכזים מאמצים כבירים לשם כך", ציין יעלון. "במשימת גילוי המנהרות, שרובה סמוי מן העין, מעורבים מיטב הכוחות של מדינת ישראל, הן בצה"ל, הן בשירות הביטחון הכללי והן בתעשיות הביטחוניות".

יעלון הבהיר כי החיפוש אחר מנהרות נמצא בראש סדר העדיפויות של מערכת הביטחון וצה"ל. "איננו חוסכים באמצעים לשם כך", הדגיש השר. "ההתמודדות עם תופעת המנהרות מורכבת מאוד, ומדינת ישראל היא מובילה עולמית בתחום. המאבק הזה דורש מאיתנו נחישות, יצירתיות וגם אחריות ושיקול דעת מצד העוסקים במלאכה".

"אם חמאס ימשיך לנסות אותנו, הוא יוכה קשות"

"בחודשים האחרונים חווה חמאס תופעות של קריסת מנהרות, חופרים שנהרגים במהלך עבודתם ועתה גם חשיפה", אמר יעלון. "למרות זאת, איננו משלים עצמנו שחמאס יסיק מסקנות, יחדל מהעיסוק בכך ויתפנה לסייע לשיפור מרקם החיים ברצועת עזה, לרווחת התושבים שם. לכן נמשיך במאמצים השונים לגילוי מנהרות".

"אין פנינו לעימות, אך אם חמאס ינסה לאתגר את מדינת ישראל ולשבש את חייהם של תושבי יישובי עוטף עזה, הוא יוכה מכה קשה מאוד", הזהיר יעלון. "לא נסבול ניסיונות שכאלו. אני קורא לתושבי עוטף עזה להמשיך בשגרת חייהם, ולאזרחי ישראל לבקר בדרום הארץ במהלך החג המתקרב".

"הישג מבצעי חשוב". יעלון (פלאש 90 - יהונתן סינדל)


גם אלוף פיקוד הדרום אייל זמיר התייחס לגילוי המנהרה ואמר כי לאחר מבצע צוק איתן אזור רצועת עזה חווה את התקופה השקטה בעשור האחרון", ציין אלוף הפיקוד. "חמאס ממשיך לנסות לשקם את יכולותיו הצבאיות שנפגעו קשה במבצע, מכין עצמו למלחמה אך מודע היטב למחירה הכבד אם תפרוץ. בימים האחרונים כוחות אוגדת עזה הצליחו לאתר מנהרת טרור בדרום הרצועה. נטרלנו את המנהרה".

"חמאס מעוניין בתרחיש 'יום כיפור' של טרור"

"חמאס הגדיר פרויקט לאומי לחפירה מחדש של מנהרות טרור החודרות לעומק שטח ישראל", אמר השר נפתלי בנט בתגובה לחשיפת המנהרה. "זהו יעד לאומי עליון עבורו, והגיע הזמן שנפנים זאת. מטרת חמאס היא להפתיע אותנו בארוע רב זירתי של חדירה, הרג וחטיפה, מעין תרחיש יום כיפור של טרור".

"חובתה של מדינת ישראל היא לתת ביטחון לתושבי הדרום, ולמנוע זאת בכל מחיר, ולא להסתמך על כך שחמאס כביכול מורתע", הוסיף בנט. "אנו נגן על תושבי עוטף עזה. חפירה לתוך שטחנו מהווה גם הפרת ריבונות המצדיקה כל פעולה נדרשת".

"חשיפת המנהרה מוכיחה שוב שעל ישראל להשלים בהקדם את המכשול בפני מנהרות התקיפה של חמאס", אמר ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד. "בניגוד לאמירות של ראש הממשלה על כך שכסף לא יהיה גורם מעכב, עוד אין סיכום תקציבי בין האוצר למשרד הביטחון בעניין זה. צריך להגיע אליו מיידית ולזרז את העבודות ליצירת המכשול, ובמקביל להכין את צה"ל לעימות כך שאם יהיה, הוא יהיה מהיר והחלטי ויביא לתוצאות טובות בהרבה ממבצע צוק איתן."