חמאס מתעצם? "מרגישים את המתיחות"

גורם ביטחוני בכיר הזהיר היום כי הזרוע הצבאית הכפילה את כוח הקומנדו שלה, שעלול לפלוש לשטח ישראל בעימות הבא. חשש בדרום: "יש הרגשה שבשני הצדדים מנסים לחרחר מלחמה; בחמאס לא מחכים, הם מכינים את השטח"

"יש הרגשה שמשהו מתקרב" (פלאש 90)

תושבי הדרום ועוטף עזה שומעים ללא הרף את הקולות של גורמי הביטחון המזהירים מכך שארגון הטרור מעבר גבול מנסה לשקם את כוחו. "הפלסטינים לא יושבים בשקט", אומרת תושבת הקיבוץ סופה שרון קלדרון, "עברה שנה וחצי מאז צוק איתן - הם לא ישבו וחיכו שיקרה משהו. הם מכינים את השטח, ואנחנו לא יודעים מה קורה אצלנו". גם תושבת קיבוץ ארז, אורנה נעים, מודה כי "אנחנו חיים באזור שאנחנו יודעים שהוא לא צפון תל אביב, לא אזור רגוע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום (חמישי) הבהיר גורם ביטחוני בכיר כי ישראל השלימה בתקופה האחרונה את כל ההכנות האופרטיביות לאפשרות של הידרדרות בסבב הסלמה נוסף בדרום. הערב נערך תרגיל רחב היקף בקיבוץ ארז בעוטף עזה - במהלכו תתורגל אפשרות של חדירה לשטח ישראל. את התרגיל עורכת עמותת "מגן יהודה" בשיתוף גורמי ביטחון, רפואה וחירום - וסביב השעה 18:00 נשמעה אזעקת "צבע אדום" במועצה האזורית שער הנגב.

למרות הפגיעה ביכולות הארגון, בישראל יש עדיין חשש מעימות - על רקע מצבו הכלכלי הקשה, הבידוד הבינלאומי והמאמץ של ארגון הטרור לנסות ולהסיר את המצור על הרצועה. על כן, לדברי הגורם, בישראל מחשבים בזהירות כל צעד שננקט מול הארגון. על פי ההערכות, המאמץ של חמאס הוא לנסות ולייצר פיגועים ביהודה ושומרון ולהתעצם צבאית. "חמאס מורתע ומנסה לשמור על שקט: המטענים האחרונים לאורך הגדר שהופעלו היו של ארגונים סוררים ולא של חמאס", הוסיף הגורם בנוגע לאירועים האחרונים סמוך לגדר.

"איומים מפה ומפה" (חדשות 2)

"יש הרגשה באוויר של מתיחות, של משהו שמתקרב", אומר ניר מקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב לחדשות 2 Online. "יש הרגשה שמנסים לפמפם מלחמה, לא ברור למה", מוסיף בר חפץ מקיבוץ נירים, "יש איומים מפה ומהצד השני. אני רוצה שראש הממשלה יפעל כפי שאמר שיפעל בסוף 'צוק איתן', וזה להביא הסדר לאזור".

"סומכים על מוכנות צה"ל"

"צבע אדום, איומים של אנשי ביטחון בכירים, כתבות שמבטיחות איך 'נפוצץ להם את הצורה' - זה מוביל רק למקום אחד: ביישובי המרכז צריך לנקות את המרחבים המוגנים ואנחנו צריכים לחפש מקום לברוח אליו", נמסר מהתנועה לעתיד הנגב המערבי, "אבל יש עוד זמן לשנות, זו לא גזירת גורל. נתניהו עדיין יכול לעשות את מה שהבטיח בסוף 'צוק איתן': להפוך כל אבן ולשנות את המדיניות".

ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון אמר לחדשות 2 Online כי "המצב מחייב אותנו להיות להמשיך ולהיות ברמת מוכנות גבוהה, איש לא יודע מה יילד יום יחד עם זאת, אנו ממשיכים בשגרת העשייה - זו המהות, לעשות וליצור".

"אנו סומכים על מוכנות צה"ל", מוסיף ראש מועצת שער הנגב אלון שוסטר, "כל עוד ההתעצמות של חמאס היא פאסיבית, אז אני מניח שלא תהיה הסלמה - אך אם חמאס יפגע בריבונות ישראל באותו רגע יווצר מצב שהמדינה תגיב".