"דתי? זו לא עילה לגידול זקן"

למרות ההבטחות – צה"ל מקשה על חיילים דתיים המבקשים אישור לגדל זקן. חייל שפנה לחדשות 2 העיד כי מפקדו השיב לבקשתו בשלילה, בטענה כי שמירת מצוות אינה מהווה עילה עבור גידול זקן. דובר צה"ל בתגובה: "אנו מצרים על הניסוח, המקרה ייבדק שוב"

אילוסטרציה (דו"צ)

סערת הזקנים: בצה"ל הבטיחו שחיילים דתיים לא ייפגעו בשל אמונתם וכי הם יוכלו להמשיך ולגדל זקן למרות הרפורמה בנושא. אולם לידי חדשות 2 הגיעו מספר מקרים של חיילים דתיים שלא קיבלו את האישור המיוחל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקרה אחד, חייל שהגיש בקשה לקבל "פטור זקן" קיבל ממפקדו את התשובה הבאה: "שמירת מצוות וניהול אורח חיים דתי אינם מהווים עילה עבור גידול זקן". אמירה זו סותרת את כל מה שהבטיחו בכירי צה"ל.

במקרה אחר, חייל קיבל שלוש המלצות לאשר לו גידול זקן - ממפקדו הישיר, מרב היחידה ואפילו מהרב הראשי לישראל - אלא שכל שלוש ההמלצות הללו לא שכנעו את קצין השלישות הפיקודי, ובקשת החייל נדחתה פעמיים. נדגיש כי מדובר בחייל דתי שכבר עם גיוסו לצה"ל היה עם זקן.

בנוסף לקשיים שמערים הצבא על חיילים דתיים המבקשים לגדל זקן, חיילים רבים סיפרו לחדשות 2 על הדרה של חיילים עם זקנים ממסדרים, ועל מקרים שבהם מתיימר צה"ל לקבוע מי דתי ומי לא.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "באשר למקרה הראשון, המסמך אינו מהווה את מדיניות צה"ל ואנו מצרים על הניסוח שנכתב בו. המקרה ייבדק שוב בימים הקרובים. באשר למקרה השני, הבקשה נבחנה בהתאם לנהלים, ניתנה לחייל אפשרות לערער ובקשתו לא אושרה. החייל פנה לנציב קבילות החיילים ומפקדיו איפשרו לו לא להתגלח עד לקבלת תשובה רשמית".